Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

08:21, 22/09/2019

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri dhe me gjerë? Ja lajmet kryesore të ditës

 

Lëkundjet sizmike 'shkundin' Shqipërinë , për 6 orë 13 tërmete/ Nuk shpëton as Italia e Jugut

Nuk kanë të ndalur tërmetet në vendin tonë. Lëkundjet sizmike vijojnë të jenë aktive në detin Adriatik.

Për më shumë

https://www.syri.net/kronike/282032/lekundjet-sizmike-shkundin-shqiperine-per-6-ore-13-termete-nuk-shpeton-as-italia-e-jugut/

           

130 pasgoditje/ Flet sizmilogu: Rreziku kryesor ka kaluar, por...

Eksperti Rrapo Ormëni, i ftuar në News24 për të folur për tërmetet që goditën sot vendin dhe parashikimet që mund të bëhen në vijim, ka deklaruar se pas lëkundjeve të forta të orës 16:05 ka pasur 130 pasgoditje por që kanë ardhur duke u shuar.

Për më shumë          

https://www.syri.net/kronike/282030/130-pasgoditje-flet-sizmilogu-rreziku-kryesor-ka-kaluar-por/

 

Pamjet e frikshme, ja sa zgjatën lëkundjet e tërmetit sot në Tiranë

Një lëkundje e fortë që nuk ka la asnjë mëdyshje se ky duhet të ishte tërmeti më i fuqishëm të paktën në 20 vitet e fundit.

Për më shumë          

https://www.syri.net/kronike/282006/pamjet-e-frikshme-ja-sa-zgjaten-lekundjet-e-termetit-sot-ne-tirane/

 

Nuk ndalen tërmetet në Shqipëri/ Regjistrohet edhe i teti

Nuk kanë të ndalur lëkundjet e tokës në Shqipëri.

Vetëm pak minuta më parë është regjistruar tërmeti i tetë që prej orës 16:00.

Për më shumë          

https://www.syri.net/kronike/281987/nuk-ndalen-termetet-ne-shqiperi-regjistrohet-edhe-i-teti/

 

Cilët janë tërmetet më të fuqishme në Shqipëri në dy shekujt e fundit

Shqipëria gjatë shekujve është goditur disa herë nga tërmete vdekjeprurës me viktima të shumta.

Për më shumë          

https://www.syri.net/kronike/281998/cilet-jane-termetet-me-te-fuqishme-ne-shqiperi-ne-dy-shekujt-e-fundit/

 

Tërmeti që shkundi Shqipërinë/ Basha: Në solidaritet me njëri-tjetrin dhe me ndihmën e Zotit do ta kalojmë këtë situatë tronditëse

Lideri i opozitës Lulzim Basha, përmes një postimi në rrjetet sociale, shpreh solidaritetin e tij me qytetarët pas tërmetit të fuqishëm që tronditi vendin.

Për më shumë          

https://www.syri.net/politike/282003/termeti-qe-shkundi-shqiperine-basha-ne-solidaritet-me-njeri-tjetrin-dhe-me-ndihmen-e-zotit-do-ta-kalojme-kete-situate-tronditese/

 

Meta pas takimit në Durrës: ‘Të ruhet qetësia, duhet koordinim i plotë me strukturat’

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka zhvillyar një takim me Prefektin e Durrësit, Roland Nasto, ku është njohur me situatën pas tërmetit të fuqishëm që goditi Shqipërinë, ku epiqendra ishte në qytetin e Durrësit.

Për më shumë          

https://www.syri.net/politike/281991/meta-pas-takimit-ne-durres-te-ruhet-qetesia-duhet-koordinim-i-plote-me-strukturat/

 

U tall me paralajmërimin e Metës për tërmetet/ Olti Curri i përvishet Spiropalit: Copë mishi, ha m** tani

Tërmeti i fuqishëm që tronditi vendin ka lënë deri tani 68 persona të plagosur dhe dhjetëra banesa dhe biznese të dëmtuara, por revolta më e madhe duket se është ndaj ministres Elisa Spiropali, e cila javë më parë do të injoronte paralajmërimin e presidentit Ilir Meta, i cili shprehej se vendi dhe rajoni i Ballkanit rrezikohej nga tërmete të forta.

Për më shumë          

https://www.syri.net/politike/282012/u-tall-me-paralajmerimin-e-metes-per-termetet-olti-curri-i-pervishet-spiropalit-cope-mishi-ha-m-tani/

 

VIDEO/ Klienti ikën barkasi në berbehane nga frika e tërmetit

Një tjetër video tregon momentin e panikut që kanë përjetuar qytetarë të ndryshëm gjatë tërmetit të fuqishëm që ra sot që ndikoi në përditshmërinë e aktivitetit normal të ditës së tyre.

Për më shumë          

https://www.syri.net/kronike/282028/video-klienti-iken-barkasi-ne-berbehane-nga-frika-e-termetit/

 

VIDEO/ Pamje shokuese brenda një banese, orenditë rrëzohen si të ishin birila

Të tjera pamje tronditëse publikohen nga tërmeti i fuqishëm që goditi sot Shqipërinë.

Pamjet e radhës vijnë nga brenda një banese, që tregojnë se sa i fuqishëm ka qenë tërmeti në momentin e parë. Siç shikohen edhe nga pamjet e marra nga kamerat e sigurisë shtëpia lëkundet e gjitha, ndërsa orenditë bien një e nga një si të ishin birila.

Për më shumë          

https://www.syri.net/kronike/282019/video-pamje-shokuese-brenda-nje-banese-orendite-rrezohen-si-te-ishin-birila/

 

Pamjet e frikshme, ja sa zgjatën lëkundjet e tërmetit sot në Tiranë

Një lëkundje e fortë që nuk ka la asnjë mëdyshje se ky duhet të ishte tërmeti më i fuqishëm të paktën në 20 vitet e fundit.

Për më shumë          

https://www.syri.net/kronike/282006/pamjet-e-frikshme-ja-sa-zgjaten-lekundjet-e-termetit-sot-ne-tirane/

 

FOTO-VIDEO/ Shkatërrime të shumta në Tiranë, ja çfarë i ka bërë pallateve te 'Fresku' tërmeti i fuqishëm

Tërmeti i fuqishëm që tronditi vendin rreth 3 orë më parë ka lënë pas dëmtime të shumta materiale edhe në qytetin e Tiranës.

Për më shumë          

https://www.syri.net/kronike/281973/foto-video-shkaterrime-te-shumta-ne-tirane-ja-cfare-i-ka-bere-pallateve-te-fresku-termeti-i-fuqishem/

 

VIDEO/ Kamarieri ia mbath i pari me tabakanë në duar, klientët e ndjekin nga pas

Të tjera video nga kamerat e sigurisë tregojnë momentet e panikut që kanë përjetuar qytetarët nga tërmeti i fuqishëm që ra sot në Shqipëri.

Për më shumë          

https://www.syri.net/kronike/282015/video-kamarieri-ia-mbath-i-pari-me-tabakane-ne-duar-klientet-e-ndjekin-nga-pas/

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco