Vasili responds to EU Ambassador: This justice is not 'the pearl' you say, I don't believe you're paid to say this

Vasili responds to EU Ambassador: This justice is not 'the pearl' you say, I don't believe you're paid to say this

11:31, 14/08/2019

The Judiciary Reform has been seized, undone and degraded, that’s why its name is Failure rather than Pearl. EU Ambassador Soreca told Euronews: "The Judiciary Reform is arguably the “pearl of Albania” outside the region or in the world”.

The Reform all Albanians have been watching has transformed into a seizure and failure that does need any big brains to be understood by the last Albanian.

It’s not a pearl the justice that in the Court of Durrës gave two verdicts for the municipality because Edi Rama ordered so, becoming a laughing stock.

It’s not a pearl the prosecution the closes the scandalous dossiers that have been opened by the world’s main media.

It’s not a pearl the justice that in the High Judicial Council and High Prosecutorial Council has been filled with members without integrity, forgers, evaders and Sigurimi spies.

It’s not a pearl the justice that does not act versus the Central Electoral Commission that refuses the Presidential Decrees on the elections.

It’s not a pearl the justice that does not investigate and punishes the government thieves at the new city ring, the National Theater, concessions, etc, etc, but sentences the citizens robbed by the government.

This kind of pearl has made possible for the crime, drugs, corruption and dirty money to thrive and is keeping Albania out of the EU.

That’s why dear Ambassador Soreca, look courageously and in the eye the failure of justice, just like 83% of Albanians that do not trust in it do.

If you look at it like the Albanians do, we can both return the Reform to July 21-22, 2016, when it was approved, and get a little closer to Europe.

Otherwise, dear Ambassador, we’ll remain keeping “the pearl” and have the Europe’s door shut for ever to our face, but I want to believe that you do not stand and are not paid for this.

Mr Petrit Vasili is Deputy Chairman of the Socialist Movement for Integration (LSI)  

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shqiptari14/08/2019 12:36

Miush Soreca, per te shpetuar byçën e vet prej legeni italian, per te justifikuar rrogen e marre kot per punera te pabera dhe per t'i shpetuar kritikave te ashpra qe do te marre nga BE ne shtator per miliona eurot e taksapaguesve evropiane te ikura per lesh e presh, kete DESHTIM spektakolar te sistemit te drejtesise ne Shqiperi, kerkon ta shese per perle. Po vertete kjo eshte nje "Perle", por eshte "perla" me e shemtuar e gatuar nga BE, OSBE dhe ambasada e sorosiane e SHBA ne bashkepunim me gangbanden e krimit te organizuar ne Tirane te udhehequr dhe dirigjuar nga vete kapobanda Edvin Rama, dora vete! Kjo mender REFORME eshte turpi me i madh per drejtesine evropiane dhe amerikane. Pse keshtu eshte sistemi i drejtesise ne BE dhe SHBA? Me motra, vellezer, kunata, kuneter, niper, mbesa, miq, shokë, dashnorë e dashnore te qeveritareve dhe deputeteve te inkriminuar te Rilundjes? A ka shqiptar qe nuk e di kete? Po ne ketu nje grusht njerezish jemi dhe i dime me detaje se cfare ha secili per mengjes, per dreke e per darke! Ne dime te gjithe edhe se çfare ngjyre brekesh veshin secili dhe nuk eshte nevoja te na e tregojne BE, OSBE dhe SHBA se cilet jane reformatoret tane te kesaj PERLE kaq te shemtuar! FUCK YOU SORECA!

Shto koment

Denonco