Zyrtare, Kosova do të hapë ambasadën e saj të hënën në Jerusalem

Zyrtare, Kosova do të hapë ambasadën e saj të hënën në Jerusalem

12:18, 12/03/2021
A+ Aa A-

Kosova do të jetë vendi i tretë që hap një ambasadë me shkallë të plotë në Jeruzalem.

“Israel Hayom” ka mësuar se ceremonia do të zhvillohet të hënën (15 mars) në Jeruzalemin qendror, në prani të diplomatëve nga të dy vendet.

Izraeli vendosi marrëdhënie diplomatike me 1 shkurt me Kosovën dhe bëhet vendi i 117 në radhë që njeh Pavarësinë e Shtetit të Kosovës.

Kosova do të jetë vendi i tretë që ndërmerr këtë vendim për të hapur ambasadën e saj në Jerusalem.

Dje, Republika Çeke përuroi ambasadën e saj në qendër të kryeqytetit në prani të Ministrit të Jashtëm Gabi Ashkenazi dhe Kryeministrit Çek Andrei Babish.

Përveç kësaj, një samit u mbajt dje midis Kryeministrit Netanyahu dhe kolegëve të tij nga Hungaria dhe Republika Çeke, Victor Urban dhe Andrei Babish.

Netanyahu vlerësoi lëvizjet e të dy vendeve për të hapur një zyrë zyrtare përfaqësimi në Jeruzalem dhe tha: “Ne e vlerësojmë faktin që ata kanë hapur përfaqësime në Jeruzalem dhe se ata gjithashtu po na ndihmojnë në skenën ndërkombëtare, siç bëjnë miqtë e mi të vërtetë”.

Të dy udhëheqësit evropianë kanë njoftuar se do të shqyrtojnë fushatën izraelite të vaksinimit dhe hapat e ndërmarrë nga kryeministri Netanyahu për ta zbatuar atë. Kryeministri hungarez vuri në dukje se pavarësisht krizës ekonomike që pësoi Izraelin dhe vendin e tij për shkak të epidemisë, vëllimi i tregtisë midis tyre u rrit në vitin 2020.

“Kjo është një shprehje e miqësisë së vërtetë”, vuri në dukje Urban.

Ndërkohë, me ftesë të presidentëve të Gjermanisë, Francës dhe Austrisë, Presidenti Reuven Rivlin dhe Shefi i Shtabit Aviv Kochavi do të zhvillojnë një vizitë të shpejtë të martën që vjen, përqendruar në një seri takimesh mbi kërcënimin e intensifikimit të Hezbollahut, programin bërthamor iranian dhe gjykata e Hagës. /izraelisot

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco