The State Supreme Audit advises City of Tirana to suspend the Theater’s demolition until Constitutional Court ruling

The State Supreme Audit advises City of Tirana to suspend the Theater’s demolition until Constitutional Court ruling

12:28, 16/05/2020

The Albanian State Supreme Audit (KLSH) has recommended the suspension of the decision taken by the City Council of Tirana for the demolition of the National Theater until a ruling by the Constitutional Court.

The recommendation signed by KLSH chairman Bujar Leskaj is addressed to the Municipality and Mayor Erion Veliaj and advises against the demolition. It says the Constitutional Court has received the request made by Albanian President Ilir Meta to abrogate the special law that opens the way to the demolition of the National Theater and the construction of commercial towers on its public land.

“KLSH tries to keep and prevent the Mayor and the City Council of Tirana from acts and decisions taken unlawfully and in absence of a ruling of the Constitutional Court, which could have heavy financial and social consquences”, Leskaj wrote.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Alfons Malo16/05/2020 13:44

Z Kryetar i KLSH Mos i dergo leter paralajmerosh po harto program kontrolli dhe nxirri lakrat ne shesh per te gjithe tenderat qe ka bere e perdorimin me efikasitet te taksave vendore.Eshte e drejta juaj qe me grup kontrolli profesional e ben erjonin qe te mos e zej gjumi ter naten por ta zgjedh vete rrugen e doreheqjes nga ai post qe as nuk e ka miratuar ndonje here

Shto koment

Denonco