Bardhi: Tragjedia e paralajmëruar e Thumanës, ja ç’tha Braçe e Bushi

Bardhi: Tragjedia e paralajmëruar e Thumanës, ja ç’tha Braçe e Bushi

11:54, 07/12/2019

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi reagoi sërish për tragjedinë e Thumanës. Ai tha se qeveria po bën një përpjekje kriminale për të lënë në harresë viktimat e 26 nëntorit.

Bardhi publikoi edhe një video ku dy zyrtarët e mazhorancës, Erion Braçe dhe Artur Bushi shfaqen me dy versione të ndryshme se përse banorët e Thumanës u lejuan të jetojnë në ‘pallatet e vdekjes’.

“Ka një përpjekje kriminale të Qeverisë për të lënë në harresë viktimat e 26 nëntorit dhe për t’i mbuluar ato me spektakël të pashpirt propagandistik. Ka një përpjekje të Edi Ramës dhe bashkëpunëtorëve të tij për të fshehur të vërtetën se tragjedia e Thumanës ka qenë e paralajmëruar!

2 ditë pas tërmetit, Erion Braçe dhe Artur Bushi japin 2 përgjigje të ndryshme, nëse pallatet ishin shpallur apo jo të banueshme pas 21 Shtatorit. Kjo do të thotë se ata po fshehin të vërtetën, po përpiqen ta shtrembërojnë për të shpëtuar nga përgjegjësia.

Për të bërë drejtësi për 24 njerëzit që humbën jetën nga shembja e dy pallateve, Partia Demokratike ka kërkuar zyrtarisht përgjigje për masat e marra për sigurinë e banorëve nga qeveria dhe Bashkia e Krujës pas tërmetit të 21 Shtatorit. Deri tani, qeveria ka heshtur dhe është fshehur pas spektaklit kriminal të kreut të saj, i cili nuk kursen as fëmijët e mbijetuar.

Ne nuk do të heshtim derisa të bëhet #DREJTËSI për viktimat e 26 Nëntorit!” shkruan Bardhi në FB.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco