Negociatat, eurodeputetja shqiptare: Asnjë vend nuk duhet të bëhet anëtar i BE-së pa pasur demokraci

Negociatat, eurodeputetja shqiptare: Asnjë vend nuk duhet të bëhet anëtar i BE-së pa pasur demokraci

12:21, 15/10/2019

Eurodeputetja e Suedisë, Arba Kokalari i ka bërë thirrje BE-së të mbështesë vendet e Ballkanit Perëndimor, Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, në rrugën e tyre të integrimit, por pa u deklaruar prerë nëse kjo ndihmë është për t'i thënë PO, hapjes së negociatave me vendimin që pritet në 18 tetor apo thjesht duke vazhduar mbështetjen e këtyre vendeve në përmbushjen e reformave.

Kokalari nënvizon në një shënim në Fb edhe se "asnjë vend nuk duhet të bëhet anëtar i BE-së pa përmbushur kërkesat për demokraci, luftën kundër korrupsionit dhe forcimin e rendit dhe të ligjit".

Në mesazhin e saj, Kokalari shkruan: “ Zgjerimi i Bashkimit Evropian ka qenë një nga projektet më të mëdha të suksesit të Europës. Ish-vendet komuniste janë bërë ekonomi të lira, demokraci të hapura dhe një pjesë të dukshme të Europës. Miliona njerëz janë larguar nga varfëria.

Këtë javë, ministrat e BE po takohen për të vendosur nëse BE duhet të hapë negociatat e pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Ndër të tjera, Franca ka qenë një prerje e prerë. Suedia duhet të jetë duke u shtyrë që ministrat e BE të thonë po për hapjen e negociatave. Atëherë duhet të vazhdojmë të shtyjmë qeveritë për të zbatuar reformat demokratike.

Asnjë vend nuk duhet të bëhet anëtar i BE-së pa përmbushur kërkesat për demokracinë, luftën kundër korrupsionit dhe forcimin e rendit të ligjit (kriteret e Kopenhagenit). Bashkimi Evropian duhet të rrisë kërkesat e demokracisë dhe të ketë kufij të qartë për vendet e BE. Megjithatë, BE duhet të ndihmojë gjithashtu vendet e Ballkanit për të ndihmuar veten.

Me demokraci të qëndrueshme të qëndrueshme në Ballkan, do të kemi një Europë më të sigurt dhe më të sigurt.”

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco