The opposition against Ruçi’s election as Speaker, will join the protests outside the Parliament

The opposition against Ruçi’s election as Speaker, will join the protests outside the Parliament

14:16, 09/09/2017

The opposition will protest in front of the parliament against the election of Socialist Gramoz Ruçi as the new Speaker. The Democrats said today they will not vote for Ruçi, while LSI had made such a decision public one day earlier.

The opposition will join the protest of the former politically prosecuted, which object Ruçi’s election because they insist he is one of the figures of the old communist regime.

Democrat Edi Paloka, which is expected to be elected as Deputy Speaker, said the opposition’s reaction will be a reaction for the parliamentary elections as well.

“We will vote against Gramoz Ruçi for all the reasons we have said till today. Should he be elected with the Socialists’ votes only, we’ll join the protest of the former prosecuted”, Paloka said.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Daj Jaku09/09/2017 16:17

U kujtuat o legena që paska edhe të përndjekur në Shqipëri. Gjatë fushatës nuk thatë as edhe një fjalë të vetme për të përndjekurit politikë dhe për pronarët e ligjshëm, prandaj edhe humbët 300.000 vota. Tani i erdhi në mend Lulushit si kofini pas të vjelit, tani që nuk i beson më askushi.

krasasi tp09/09/2017 14:47

Keta "antikomunistet" e Lulit dashkan ta ngrene nji cader te vogel para parlamentit, per t'na hedhur hi syve. .Gramos Ruci si paterice e Rilindjes duhej mundur se pari politikisht.Z.Basha si Tropolenas qe eshte, nuk e beri.Gramos Ruci mund te ishte rrezuar ligjerisht, nese e kishim seriozisht e nese ka argumenta ligjore, fakte, prova e deshmitare qe eshte perfshire ne krim , vrasje apo droge.Ta beje kete SPAK-u dhe Byroja e Hetimit.Nese ambasadoret kryesor do kishin indicie, jam i sigurt qe nuk do qe lejuar as te kandidonte lere me te vihej ne krye te kuvendit.Gramos Ruci eshte e sigurt qe nuk eshte pjese e nomeklatures se vjeter.Nga nje mesues fshati, kryetar keshilli koperative, sekretar i dyte,e i pare K.P neTepelene, atehere kur e kish mare ferra uraten.Minister i Brendshem atehere kur duhej by...the dhe kur nomeklatura e vjeter me gjithe bijte i qe kthyer privatizimeve dhe kapjes se ekonomise.I perfshire ne droge, vrasje apo fitime te paligjshme, te jap llogari si gjithe te tjeret.Por druaj se "antikomunizmi" i stisur i PD se sotme te L.B eshte shenje se opozitarizmi nuk do fokusohet ne kryerjen e reformave te thella shtetformuese e integruese por ne retorika e llogje pazari, c'je ti , e c'jam une.

Shto koment