Kryemadhi speaks about Premier Rama’s mental check-up: Let the doctors deal with him

Kryemadhi speaks about Premier Rama’s mental check-up: Let the doctors deal with him

22:48, 16/07/2017

Chairwoman of the Socialist Movement for Integration (LSI) Monika Kryemadhi commented LSI’s suggestion during the electoral campaign for a mental check-up of Prime Minister Edi Rama.

She still backs the idea that doctors must deal with him.

“I’m not a doctor, did not study medicine. The doctors have the competence to define him better”, LSI chairwoman said, adding that Rama’s choice to publish a “black list” of corrupt officials “was not normal at all”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

lulashi17/07/2017 09:46

Ti nuk je mjeke por te ben Ai te jesh mjekja e tij derisa i ke dal per zot qe ka nevoje per mjek Ai do te te vardiset qe ti ta ,,sherosh''! ;.... dhe ti kur i hyn nje pune, o e ben o ska fare! Te shohim njehere cpo behet me Lir Floririn!! ne cilin burg ja kane rezervuar vendin se per President, haroje!

Novruz Taip Vishanji17/07/2017 06:03

IDEA E ARISTOTELIT PER KRYEMADHEN e LS-dhIse, te kompanise se fameshme ne fushen e kerkim, zbulim dhe shfrytezim, per nevoja personale, te arit te shqiptareve, kudo ku ndodhet, ne çdo forme qe shfaqet, e me çdo mjet qe justifikon qellimin e gllaberimit te tij, ishte sa pragmatike aq edhe e cikatur, sepse me te drejte, arriti ta klasifikoje ate (Kryemadhen), nje kafshe qe arsyeton ! Per te marre ne konsiderate mesimet e vyera te profesorit Tarifa, mbi vleren madhore te qyteterimit te lashte grek, se ate roman e kishte harruar ne “ese-n” e pare, eshte teresisht e domosdoshme te trajtohet fenomeni Kryemadhi, ne kend veshtrimin antropologjik te Aristotelit, dhe vetem te tij, si kafshe gjak pirese e mish ngrenese, me tere tiparet e nje grabitqareje me tope te munguara. Nje nga avet e portierit me te degjuar italian te te gjitha koheve, Buffon (1707-1788) te bazuara e te evoluara nen influencen e antropologjizmit te Aristotelit tarifian (vedi F. Tarifa ese per studentet e Universitetit ..bohh te Tirones), plotesoi teorine e tij, duke konsideruar “kafshen arsyetuese Kryemadhi” si pershtatje te rraces humane ne ambientin ku u rrit dhe u Ramazanizua (Monika Ramazan Bajram Syfyr Kryemadhi), aty ne Dibren e gollobordasve “dru me pre”, duke ruajtur ne thelb, karakterin e saj kriminal, te shfaqur heret me pare, me organizimin e vrasjes se Tomes se Dosheve te Dukagjinit, apo edhe me deshiren mbreselenese per te armatosur gjithe lezhjanet, per kryengritjen e ardheshme te LS-dhIse, per krijimin e mbreterise se Hurit dhe Dajakut, te çepanioteve legjendare. Jo me kot, Lamarck (1744-1829) dhe Blumenbach (1752-1840), ne vazhdim te teorise aristoteliane te antropologjise, u moren me krijimin e normave te pershkrimit te kafkes, per tu plotesuar nga studimi i Paul Broca-s (1824-1880) mbi dimensionet e kafkes, apo siç quhet ndryshe edhe kraniometria. Broca (brroke uji ne shqip – Edi Rama Gjuha shqipe Vol. 2), e klasifikoi Kokemadhen, nje kafke boshe, ne pritje te mbushjes me kashte, rigon e patate macukulliane, per tu bere e qendrueshme, me qetesi e dashuri, mes eres se gjakut, krimit te organizuar, korrupsionit galopant e mesymjes se vazhdueshme drejt skandaleve erotiko-mazokiste te djallit (djalles) se mbathur me kominoshet e markes Prada ! Eshte interesant fakti qe nga fundi i viteteve te shekullit te 18-te dhe fillimin e atij te 19-te, dy studiues antropologe angleze: Lewis Henry Morgan (1818-1881) dhe Edward Burnett Tylor (1832-1917) zgjodhen per te studiuar komportamentet antropologjike ne popujt primitive, edhe Golloborden, Gramshin e Skraparin, duke zbuluar strkturen shoqerore te tribuve qe popullonin keto zona. Ata vune re nje organizim tribal te bazuar ne matriarkatin, pa posedime private, me kulla prej balte e shpella te kthyera ne vendstrehim, me burgje e kaposhe te tipit police dhembe-kafshues e zagare rrugesh petritvasiliane. Per ta, Morgan e Tylor, ishte ky organizimi primitiv i pare i civilizmit human, i barazvlefshem me ate grek e romak te antikitetit, siç pretendon profesori Tarifa i Universitetit ..bohh te Tirones, per tu marre si shembull nga gjeneratat e ardheshme te bashkekombasve shqip foles e me tej. Andaj eshte i domosdoshem nje hulumtim i ri ne fushen e antropologjise aristoteliane, per te percaktuar me saktesisht, sa, si, e perse, nje Kokemadhe nga Golloborda, pretendon te riktheje ingranazhet e historise, per krijimin e “Shqiperise qe nuk Duam”, ne nje aureole verbuese, ne nje dege ulliri te gjembosur, ne nje pleherishte gjiganteske, ku i vetmi gjel qe do kakarise, do jete i posazgjedhuri president kurriz-thyer, nga pesha e korrupsionit e grabitjes edhe te therimeve te bukes se shqiptareve, qe i masakroi e perdhunosi “me qetesi e dashuri” te matur me kutin e shirtrave qe akoma vajtojne te renet e 21 Janarit….

Shto koment