Lajmi i fundit

VIDEOLAJM/ Berisha: Lal 'Djegësi' do mbahet mend si hajni, rrenci dhe shkatërruesi më i madh i Tiranës!

‘Drejt greminës sociale’/ Çupi: Gjysma e shqiptarëve të rrezikuar nga varfëria, propaganda ndërkohë pasurohet

‘Drejt greminës sociale’/ Çupi: Gjysma e shqiptarëve të rrezikuar nga varfëria, propaganda ndërkohë pasurohet

14:20, 13/08/2022
A+ Aa A-

Deputetja e PD-së Dhurata Çupi ka reaguar në lidhje me raportin e dhimbshëm të Eurostat, i cili ka referuar shifra të dhimbshme për varfërinë në Shqipëri.

‘46 % e popullsisë së Shqipërisë ishte e rriskuar nga varfëria dhe përjashtimi social në vitin 2020’, shkruan Çupi në Facebook.

Postimi i plotë:

Drejt greminës sociale?

Eurostat nxjerr shifrat e dhimbshme për varfërinë në Shqipëri!

46 % e popullsisë së Shqipërisë ishte e rriskuar nga varfëria dhe përjashtimi social në vitin 2020 .

Të ardhurat e një familje janë përcaktues kyç i standardit të saj të jetesës dhe mund t’i pengojnë njerëzit të marrin pjesë plotësisht në aktivitetet shoqërore.

Për të pasqyruar këto dimensione të dhimbshme të varfërisë ose përjashtimit social, treguesi u matën me një nga tre format e mëposhtme të varfërisë ose përjashtimit social:

– Varfëria e të ardhurave;

-Varfëria e rëndë materiale dhe privimi social;

-Niveli shumë i ulët i vendeve të punës

Të dhënat për tre komponentët merren nga Statistikat e BE-së për të ardhurat dhe kushtet e jetesës (EU-SILC).

Për te tre komponentët sëbashku Shqipëria është vlerësuar me gati gjysmën e popullsisë të rrezikuar nga varfëria.

Propaganda ndërkohë pasurohet

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shqiptaro-Amerikani14/08/2022 13:32

SHQIPERIA PO SHKON DREJT NJE VARREZE MASIVE GJIGANDE KOLEKTIVE!! NUK PO E NDJENI?? A NUK PO E SHIHNI GROPEN GJIGANDE SOCIALO-MORALE-FINANCIARE QE KRIMINELI ORDINER EDVIN KRISTAQ RAMA PO E THELLON DHE PO E THELLON CDO DITE QE KALON?? NESE SHQIPTARET AKOMA VAZHDOJNE DHE BEJNE SEHIR, NESE AKOMA VAZHDOJNE ME PARIMIN "Ç'ME DUHET MUA!!!", ATEHERE KY VARR GJIGAND MASIV KOLEKTIV DO TE BEHET AQ I THELLE PER TE GJITHE POPULLIN TE MAJTE, TE QENDRES DHE TE DJATHTE, SA QE NUK DO TE DALIN DOT ME KURRE AS PER 500 VJET!!! AS PUSHTUESIT OSMANE NUK IA KANE BERE KETO TE ZEZA SHQIPERISE DHE POPULLIT SHQIPTAR PER 5 SHEKUJ!!! LERINI HARTIMET, FJALIMET DHE NGASHERIMET KRITIKE!!! HIDHUNI NE VEPRIM!! NUK ESHTE VETEM PAZARI ME PORTIN E DURRESIT, POR ESHTE NXJERRE NE PAZAR E GJITHE SHQIPERIA, BASHKE ME NJEREZIT BRENDA! SHQIPERIA PO SHNDERROHET NE NJE HUMNERE TE ZEZE SHUME TE THELLE FINANCIARQE PO GLLABERON DHE PO MERR ME VEHTE TE GJITHE SHQIPTARET!! SHQIPERIA PO SHKON DREJT FALIMENTIMIT DHE SHPERBERJES TOTALE!!! SI NUK PO E NDJEJNE AKOMA SHQIPTARET, QE JANE FUTUR NE NJE ARKIVOL GJIGAND DHE JANE NE RRUGETIMIN E TYRE TE FUNDIT NGA SHTEPIA DREJT VARREZES SE ZEZE QE KA HAPUR EDVIN KRISTAQ RAMA!!??? AKOMA FLENE??"" JANE 22222 TE ZEZA QE NARKO-BANDA E SEKTIT MAFIOZ-KRIMINAL SOROSIAN "RILINDJA", U KA BERE DHE PO U BEN SHQIPERISE DHE SHQIPTAREVE!! POR SHQIPTARET JANE ME PUSHIME, JANE NE GJUME!! KANE 9 VJET QE JANE NE GJUME! I KA DEHUR AROMA E KANABISIT DHE I KA FIKUR NDJENJAT QETESIA E VDEKJES DHE KANCERI I KORRUPSIONIT!! NUK PO E KUPTOJ SE SI U DEPERSONALIZUAN, U NENESHTRUAN DHE E Ç'BURRERUAN KAQ KEQ SHQIPTARET NE PERGJITHESI DHE DURRSAKET NE VECANTI. ÇFARE U PASKA NDODHUR BURRAVE SHQIPTARE???!!! PO UA PRISHIN SHTEPITE E NDERTUARA ME MUNDIN DHE DJERSEN E TE GJITHA VITEVE TE JETES, DUKE I NXERRE ME FEMIJE, ME GRA, ME PLEQ E ME PLAKA NE RRUGE TE MADHE, MU NE MES TE SHIUT, BORES DHE VAPES, PER TE BERE PALLATE, DHE ASKUSH NUK NDIHET, NUK PIPETIN, POR I MBYT NGASHERIMI DHE TRISHTIMI E VRASIN VETEN!! PO UA PRISHIN TRASHEGIMINE KULTURORE, TEATRIN KOMBETAR DHE STADIUMIN, HAI, ASKUSH NUK PIPETIN, TE GJITHE HESHTIN SI FIJA E BARIT, DHE SUNDIMTARI VAZHDON GRABITJEN, PRISHJET DHE PLACKITJEN!!! PO UA VJEDH DHE PO UA GRABIT TE GJITHE PASURINE KOMBETARE, DHE TE GJITHE PO JA BENI: NA PLASI BYTHA, Ç'NA DUHET NEVE!!! UA MORI TE GJITHA ME PRONA, ME AEROPORTE, ME PASURI SHTETERORE, TE GJITHE FJENE GJUM!! U VARFEROI, U RRENOI TE GJITHA BIZNESET, U SHKATERROI EKONOMITE FAMILJARE, U KTHEU NE INJORANTE, ANALFABET ASHTU SIC ESHTE VETE DHE PO U BEN IDIOTE DHE TANI PO U DEBON FARE EDHE NGA SHQIPERIA, DHE ASKUSH NUK NGRE KOKE!!! TANI UA MORI DHE UA SHKATERROI EDHE PORTIN ME TE MADH TE VENDIT, JU AKOMA NE GJUM!! FLINI, FLINI!! SHSHSHEEET!! MOS U ZGJONI!! KUR TE ZGJOHENI DO TA SHIHNI VETEN NE MES TE DETIN MB NDONJE GOMONE!!! O SHQIPTARE!! PO CFARE KOMBI JEMI KESHTU??? KENI KOCKE APO JENI MOLUSQE? BOLL ME KOMENTE DHE ME SHKRIME, POR KUNDERSHTONI ME VEPRIME!!! GROPA E VARRIT MASIV PO THELLOHET CDO DITE DHE ME SHUME!!

Shqiptari14/08/2022 13:32

Pavaresisht ndjenjave dhe notave te egra dhe mjaft armiqesore qe Miloshevici i ri dhe Putini i vogel i Ballkanit po i indukton popullit te vet, ndryshe nga sulltan-satrapi dhe narko-mafiozi sorosian antishqiptar i Surrelit, krimineli antishqiptar Edvin Kristaq Rama, Vucic po i ngre lart ndjenjat kombetare te atdhedashurise popullit te vete serb! Vucic po u thote: Ta doni vendin tuaj, Atdheun tuaj, te luftoni dhe ta mbroni vendin tuaj!! Ndersa satrapi kriminel i Surrelit po ben c'eshte mendur, po ben te pamunduren me cfare do lloj mjeti kriminal qe shqiptaret ta urrejne vendin e tyre, ta braktisin vendin e tyre, ta shesin vendin e tyre, dhe ta harrojne fare vendin e tyre. Shqiptaret e ndershem po e braktisin cdo dite vendin e tyre duke ua lene ate ne dore krimit te organizuar, organizatave kriminale dhe krimineleve me te rrezikshem te botes!! Shqiperia po kthehet ne strehen dhe atdheun e krimineleve jo vetem shqiptare por edhe te te gjithe botes se nenedheshme te krimit nderkombetar, duke i bere te gjithe kriminelet e botes qytetare shqiptare me pasaporta shqiptare, Nderkohe qe shqiptaret po kerkojne masisvisht qe te dorezojne shtetesine shqiptare dhe te marrin shtetesi te huaja nepermjet procesit te azilit politik dhe ekonomik neper vendet e tjera te botes!!! Me kete ritem kaq kriminal shpopullimi, dhe me kete plan kaq te shpejt debimi dhe rrenimi te shqiptareve, per 2 vjet Shqiperia nuk do te jete me Atdheu i shqiptareve por Atdheu i krimineleve te standarteve boterore!!! Prandaj, ne aspektin e mbrujtjes dhe brumosjes se popullit te vet me ndjenjat kombetare, me ndjenjat patriotike dhe te atdhedashurise, une per VUCIC kam vetem nje respekt dhe nje BRAVO te madhe!!!

Shqiptaro-Amerikani13/08/2022 15:07

SHQIPERIA PO SHKON DREJT NJE VARREZE MASIVE GJIGANDE KOLEKTIVE!! NUK PO E NDJENI?? A NUK PO E SHIHNI GROPEN GJIGANDE SOCIALO-MORALE-FINANCIARE QE KRIMINELI ORDINER EDVIN KRISTAQ RAMA PO E THELLON DHE PO E THELLON CDO DITE QE KALON?? NESE SHQIPTARET AKOMA VAZHDOJNE DHE BEJNE SEHIR, NESE AKOMA VAZHDOJNE ME PARIMIN "Ç'ME DUHET MUA!!!", ATEHERE KY VARR GJIGAND MASIV KOLEKTIV DO TE BEHET AQ I THELLE PER TE GJITHE POPULLIN TE MAJTE, TE QENDRES DHE TE DJATHTE, SA QE NUK DO TE DALIN DOT ME KURRE AS PER 500 VJET!!! AS PUSHTUESIT OSMANE NUK IA KANE BERE KETO TE ZEZA SHQIPERISE DHE POPULLIT SHQIPTAR PER 5 SHEKUJ!!! LERINI HARTIMET, FJALIMET DHE NGASHERIMET KRITIKE!!! HIDHUNI NE VEPRIM!! NUK ESHTE VETEM PAZARI ME PORTIN E DURRESIT, POR ESHTE NXJERRE NE PAZAR E GJITHE SHQIPERIA, BASHKE ME NJEREZIT BRENDA! SHQIPERIA PO SHNDERROHET NE NJE HUMNERE TE ZEZE SHUME TE THELLE FINANCIARQE PO GLLABERON DHE PO MERR ME VEHTE TE GJITHE SHQIPTARET!! SHQIPERIA PO SHKON DREJT FALIMENTIMIT DHE SHPERBERJES TOTALE!!! SI NUK PO E NDJEJNE AKOMA SHQIPTARET, QE JANE FUTUR NE NJE ARKIVOL GJIGAND DHE JANE NE RRUGETIMIN E TYRE TE FUNDIT NGA SHTEPIA DREJT VARREZES SE ZEZE QE KA HAPUR EDVIN KRISTAQ RAMA!!??? AKOMA FLENE??"" JANE 22222 TE ZEZA QE NARKO-BANDA E SEKTIT MAFIOZ-KRIMINAL SOROSIAN "RILINDJA", U KA BERE DHE PO U BEN SHQIPERISE DHE SHQIPTAREVE!! POR SHQIPTARET JANE ME PUSHIME, JANE NE GJUME!! KANE 9 VJET QE JANE NE GJUME! I KA DEHUR AROMA E KANABISIT DHE I KA FIKUR NDJENJAT QETESIA E VDEKJES DHE KANCERI I KORRUPSIONIT!! NUK PO E KUPTOJ SE SI U DEPERSONALIZUAN, U NENESHTRUAN DHE E Ç'BURRERUAN KAQ KEQ SHQIPTARET NE PERGJITHESI DHE DURRSAKET NE VECANTI. ÇFARE U PASKA NDODHUR BURRAVE SHQIPTARE???!!! PO UA PRISHIN SHTEPITE E NDERTUARA ME MUNDIN DHE DJERSEN E TE GJITHA VITEVE TE JETES, DUKE I NXERRE ME FEMIJE, ME GRA, ME PLEQ E ME PLAKA NE RRUGE TE MADHE, MU NE MES TE SHIUT, BORES DHE VAPES, PER TE BERE PALLATE, DHE ASKUSH NUK NDIHET, NUK PIPETIN, POR I MBYT NGASHERIMI DHE TRISHTIMI E VRASIN VETEN!! PO UA PRISHIN TRASHEGIMINE KULTURORE, TEATRIN KOMBETAR DHE STADIUMIN, HAI, ASKUSH NUK PIPETIN, TE GJITHE HESHTIN SI FIJA E BARIT, DHE SUNDIMTARI VAZHDON GRABITJEN, PRISHJET DHE PLACKITJEN!!! PO UA VJEDH DHE PO UA GRABIT TE GJITHE PASURINE KOMBETARE, DHE TE GJITHE PO JA BENI: NA PLASI BYTHA, Ç'NA DUHET NEVE!!! UA MORI TE GJITHA ME PRONA, ME AEROPORTE, ME PASURI SHTETERORE, TE GJITHE FJENE GJUM!! U VARFEROI, U RRENOI TE GJITHA BIZNESET, U SHKATERROI EKONOMITE FAMILJARE, U KTHEU NE INJORANTE, ANALFABET ASHTU SIC ESHTE VETE DHE PO U BEN IDIOTE DHE TANI PO U DEBON FARE EDHE NGA SHQIPERIA, DHE ASKUSH NUK NGRE KOKE!!! TANI UA MORI DHE UA SHKATERROI EDHE PORTIN ME TE MADH TE VENDIT, JU AKOMA NE GJUM!! FLINI, FLINI!! SHSHSHEEET!! MOS U ZGJONI!! KUR TE ZGJOHENI DO TA SHIHNI VETEN NE MES TE DETIN MB NDONJE GOMONE!!! O SHQIPTARE!! PO CFARE KOMBI JEMI KESHTU??? KENI KOCKE APO JENI MOLUSQE? BOLL ME KOMENTE DHE ME SHKRIME, POR KUNDERSHTONI ME VEPRIME!!! GROPA E VARRIT MASIV PO THELLOHET CDO DITE DHE ME SHUME!!

Shto koment

Denonco