Një biografi e shkurtër/ Kush ishte Aneta Koleka Rama

Një biografi e shkurtër/ Kush ishte Aneta Koleka Rama

09:46, 01/08/2020
A+ Aa A-

Nëna e kryeministrit Edi Rama e cila ndërroi jetë ditën e sotme, ka lindur në fshatin Vuno në 1 shtator të vitit 1938 dhe mbiemri i saj i vajzërisë është Koleka.

Aneta ishte edhe mbesa e ish-anëtarit të Byrosë Politike në regjimin komunist, Spiro Koleka.

Vetë Edi Rama në një nga intervistat e tij kur ka folur për familjen e nënës, ka thënë se Kolekat e Vunoit po të kthehesh në origjinë disa shekuj më parë, rezultojnë nga krahina e Miriditës dhe se mbiemri rrjedh nga një paraardhës, Kol Leka.

Aneta Rama është diplomuar për mjekësi, stomatologji, në Poloni dhe siç është shprehur vetë në një nga intervistat e pakta në media, ka qenë studente e shumë e mirë.

Ajo ka treguar gjithashtu se i ka pëlqyer profesioni për të cilin studioi, por që u detyrua që ta lërë shpejt mënjanë dhe nuk arriti që të bëjë karrierë të spikatur, për arsye shëndetësore dhe familjare.

Gjithsesi pak kohë më parë Aneta Rama është nderuar me “Nderi i stomatologjisë shqiptare”, të cilin e tërhoqi vetë Edi Rama, pasi ajo ishte e pamundur për të marrë pjesë në ceremoni.

Aneta ishte e martuar me skulptorin e njohur Kristaq Rama dhe kishin së bashku dy fëmijë, Edin (Edvin) dhe Olsin.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Hajri04/08/2020 00:13

Te qofte dheu Iehte zonje e nderuar, shqiptaret, qe vetem te tille nuk quhen, nuk respektojne as te vdekurit, kafshe parahistorike, turp ,po ju nuk e njihni ate, ngushellime families rama

KS02/08/2020 18:24

Pse pikerisht e mori kete titull nderi i stomatologjise shqiptare ne kohen kur i biri eshte kryeminister?. Me mire kete nderim e dine ai brez stomatologesh dhe e din sa e zonja ka qene. Budalliqet e Edi Rames skane te mbaruar, po shikoj kte foton e Familjes Rama dhe po me duket si Familja Adams. Te gjithe si gorrillë, sperme e prishur komuniste.

KS02/08/2020 18:23

Pse pikerisht e mori kete titull nderi i stomatologjise shqiptare ne kohen kur i biri eshte kryeminister?. Me mire kete nderim e dine ai brez stomatologesh dhe e din sa e zonja ka qene. Budalliqet e Edi Rames skane te mbaruar, po shikoj kte foton e Familjes Rama dhe po me duket si Familja Adams. Te gjithe si gorrillë, sperme e prishur komuniste.

Martin 01/08/2020 22:39

Nje gje nuk kuptoj... per arsye Shendetesore dhe familjare e ka profesionin heret dhe dekorohet me urdherin ‘nderi i stomatologjise shqiptare’?! Ne Poloni ka shkuar per studime sepse ishte mbesa e Spiro Kolekes, anetar I Byrose Politike Te KQPPSH-se. Shqiperia eshte ne rruge ‘Te mbare’ me Edvin Kristaq Ramen k/minister dhe Gramoz Rucin (ish minister I brendshem ne 1991 qe dha urdher me shkrim te shuhet protesta ne Prill 1991 ne Shkoder me cdo mjet(dmth edhe me arme). Ku jeni o shqiptare? Kaq shume hashash iu ka dhene Rilindja per te tymosur?

Dibra01/08/2020 22:03

I lutem Zotit qe edhe Edi ti vete pas ,te pakten kjo Zonje ka vdekur me barkun ploy,jo si shume nenat tona me barkun bosh.

Keta Usa01/08/2020 20:05

Paska marre cmim nderi i stomatologjise, absurditet qe ndodh vetem ne vendit tone , sa keq shqiperia jone e bukur , te kete keta njerez te paafte qe e drejtojne. E ndiera dhe vete e paska thene qe nuk ka dhene shume ne profesionin e saj per arsyet e saj, cmimin ajo duhet ta merrte? Habi, sepse ka shume stomatologe te nderuar qe vertet kane dhene per stomatologjine , por si cdo cudi shqiptare ka ndodhur dhe kjo. Edhe cmimet kane frike tja u japin kujt i takon , eshe cmimet i do byroja per vete se kane frik nga njerzit e zgjuar e te sukseshem. Injoranti do ti terheqi me vete te gjithe ti zhysi ne boten e cmendur qe e rrethon

Emri01/08/2020 17:30

Sa keq qe ne Shqiperi vuajne dhe vdesin njerez per FAJ te disave qe qeverisin aktualisht dhe te sojit te tyre qe qeverisen 1944 - 1990 .

Nebil01/08/2020 12:59

E ndjera është mbesa e Spiro Koleka (vajza e vëllait), por edhe po te ishte motra nuk përbën krim. Edhe grabitjet që bën Edi Rama në arkën e shtetit nuk e implikojnë të ndjerën. RIP

Ridhjeresi01/08/2020 12:36

Kush ishte Aneta Koleka? E motra e Spiros,, qe u pine gjakun shqiptareve per 45 vjet atehere dhe me birin e saj te pakten keto 8 vjet! Vampire te pangopur bolshevike!

Shto koment

Denonco