Meta pret Ambasadorin e ri të Norvegjisë: Vlerësoj mbështetjen tuaj në proceset e integrimit

Meta pret Ambasadorin e ri të Norvegjisë: Vlerësoj mbështetjen tuaj në proceset e integrimit

14:49, 16/11/2019

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka pritur sot në një takim Ambasadori e Norvegjisë Sh.T.Z. Jens Erik Grondahl i cili i ka paraqitur Letrat Kredenciale

‘Presidenti i Republikës Sh.T.Z. Ilir Meta prit sot në një takim Ambasadorin e ri të Jashtëzakonshëm dhe Fuqiplotë të Mbretërisë së Norvegjisë në Shqipëri, rezident në Prishtinë, Sh.T.Z. Jens Erik Grondahl, me rastin e paraqitjes së Letrave Kredenciale.

Kreu i Shtetit, pasi e uroi Ambasadorin për detyrën e re dhe e siguroi për mbështetje të plotë në misionin e tij, vlerësoi mbështetjen e Norvegjisë në proceset e integrimit euro-atlantik të vendit, si dhe për politikën e saj në favor të afrimit të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Europian.

Presidenti Meta u shpreh se marrëdhëniet shumë të mira në planin politik dhe avancimi i tyre edhe në planin ekonomik na inkurajojnë për të vijuar përpjekjet në gjetjen dhe shfrytëzimin e hapësirave të reja për të rritur bashkëpunimin ekonomik e tregtar.

“Jam besimplotë, se kompanitë norvegjeze do të ndërgjegjësohen gjithnjë e më shumë për mundësitë që ofron Shqipëria edhe si një portë hyrëse për gjithë rajonin”, - u shpreh Kreu i Shtetit.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco