More ballot papers than voters, Premier Rama orders KQZ to justify the manipulation

More ballot papers than voters, Premier Rama orders KQZ to justify the manipulation

12:17, 01/07/2019

Albanian Premier Edi Rama is in panic after has been caught rigging the elections even when racing alone, without competition from the opposition that boycotted the local elections of June 30.

At least 11 municipalities result with overfilling of ballot boxes where the number of ballot papers is higher than the number of the voters.

For that reason, Rama has ordered the Central Electoral Commission to justify the manipulation by saying the data are still unofficial and inaccurate.

Despite the low participation in the one-party elections, the number of voters in the country was reported three hours after the closure of the polling stations, while in all the previous elections the number of participants has been reported 30 minutes after the closure, never three hours later.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Aaaaaaas01/07/2019 12:59

" Huqi del me shpirtin". Kjo fjale e urte tregon edhe nje here se RIPJERDHJA nuk ben zgjedhje te lira w te ndershme. NUK RRI DOT PA VJEDHUR EDHE KUR NUK KA KUNDERSHTA. PJESMARRJA E ULET GATI 15% TREGUAN REFUZIMIN E POPULLIT. KETEJ E TUTJE OPOZITA TE SILLET SI URBAN-i I HUNGARISE.

Shqiptari01/07/2019 12:31

Komandanti nuk ka faj, di ai i shkreti se çfare ka gatuar Baba dhe Mehmeti!!!!

Alfons Malo01/07/2019 12:26

Politikani i zgjuar dhe i moderua qe ai nuk ka qene kurre i tille , vetem se ka votuar 10-20% e votueseve ne shkalle vendi, jep doreheqje shembull Greqia.Kjo tregon pakenaqesi

Dordomusi 01/07/2019 12:25

Ju vrafte zoti po nuk i denuat 4 anetaret e kqz kur drejtesise ti thone drejtesi...

Shto koment

Denonco