Zëri i Amerikës pyet ministrin Bushati: Pse paguani para për lobim tek Trump kur jeni në qeveri?

Zëri i Amerikës pyet ministrin Bushati: Pse paguani para për lobim tek Trump kur jeni në qeveri?

09:01, 21/04/2017

Gjatë javëve të fundit, Partia Socialiste ka nënshkruar marrëveshje me një zyrë lobimi në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati, i cili po zhvillon një vizitë në SHBA, është pyetur nga Zëri i Amerikës përse PS paguan për lobim tek administrata e Donald Trump, kur është në qeveri.

Zëri i Amerikës: Ju zoti ministër keni qenë gjatë administratës së re amerikane dy herë në Uashington. Pra keni kontakte dhe akses të konsiderueshëm, tek administrata amerikane. Megjithatë sikurse parti të tjera ajo Demokratike dhe LSI-ja edhe Partia Socialiste ka nënshkruar marrëveshje për të zhvilluar lobizëm në Shtetet e Bashkuara. Pse është e nevojshme kjo kur ju e keni tashmë këtë akses?

Ditmir Bushati: Kam përshtypjen që kjo është një praktikë që e ndjekin shumë parti në botë për të patur një përfaqësim më të mirë, për t’i kanalizuar pikëpamjet e tyre në Uashington, kur dihet që Uashigtoni është qendra kryesore e politikëbërjes sot për sot në botë. Përsa i përket raporteve të qeverisë shqiptare me atë amerikane mund të them që partneriteti strategjik ndërmjet nesh do të vijojë të thellohet dhe dua t’ju siguroj që në një të ardhme të afërt ne do të kemi zhvillime në këtë drejtim dhe kontakte në nivele më të larta me administratën e re amerikane.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Luani22/04/2017 16:53

Bushati, ky delirant si vete shefi I tij qe diten e pare te punes e ka minister , sikurse Sajmir Tahiri , Erion Veliaj, Klajda Gjosha, vete zoti Majko apo Meta etj etj flet brockulla por nuk mbulohet muti me shurr se kete Pune beri shefi yt Ed Rama. Ju per gojore dhe sume jeni te dalluar, problemi qendron se Trup pelqen femra dhe jo meshkuj, mgjth ju nuk jeni meshkuj por ca perverrse. Provojeni dhe coni vajzat , motrat, grate dhe nenat , pastaj mund ta zhvilloni bisnesiin e kurvave.

Genti21/04/2017 22:33

Po parat e Sémés i ka ky qe i jep?do jen te mamit te atij sumriq erit se ajo paska lek,peder o peder

Kostandina21/04/2017 11:27

Se pas gafes se qellimshme ( i shkreti Edi s'ka faj se Sorosi i dha garanci se nuk fiton kurre Trump a thua se populli amerikan eshte nje tufe me dele qe ka per bari Sorosin!) ne CNN , ne te cilen Rama uroi zotin qe kurre mos fitoje Trump se perndryshe , pervec se do shkaterronte Ameriken dhe boten, do te shkaterronte edhe maredheniet shqiptaro- amerikane. Cfare te beje ai tani? Te paguaje per lobing eshte me e pakta qe ta marre me te mire Trumpin, ai eshte gati ti puthe edhe.........Behuni nje cike me humane, te shkretin e ka zene halli!

Zylo kamberi21/04/2017 10:44

Paguani per t'i ber dhe gojore Tramp-it? Pun e madhe fort, mir beni se mos jan parat tuaja. Ne paguajm.

Sali Daci21/04/2017 10:38

per te mbajtur pushtetit keta te rilindjes, jo vetem qe paguajne para por edhe Shqiperine e shesin..

roshi21/04/2017 09:27

rilindja. nuk ka per te arritur ate dite qe te vendose kontakte te larta me adm.Trump

krasasi tp21/04/2017 09:08

Ngaqe nuk futen dot nga dera ne Shtepine e Bardhe ngaqe vijne era hashash,duan te bejne takime ne oborr.Ne vend te skemes me burrin taksist te z.Rama, ku per nje fotografi me z.Obama u paguan 200 mije dollar, kete rol tani duket po mundohet ta luaj z.Bushati me ndonji burr braziliano-amerikan.Shpresoj por edhe besoj, qe ne stafin e z.Trump mos te kete 2B-sha.

Shto koment