Botërori i Femrave në Futboll ishte mahnitje, ekstazë: Tifozët të ngazëlluar pas Kupës së Botës në Australi Spain win 2023 FIFA Women's World Cup (Reuters)

10:59, 21/08/2023

Ndërkohë që kishte emocione të përziera jashtë stadiumit të Australisë në Sidnej pas fitores 1-0 të Spanjës kundër Anglisë, konsensusi ishte se loja e femrave kishte pasur aq shumë për të të bërë krenar.

Pati skena ekstaze të dielën, kur Spanja u kurorëzua për herë të parë kampione botërore në futboll, duke mposhtur Anglinë 1-0 në finalen e Kupës së Botës për Femra në Sidnej.

Pavarësisht një ndeshjeje të ashpër, goli i kapitenes së Spanjës Olga Carmona në pjesën e parë ishte i mjaftueshëm për të fituar titullin e parë të La Rojas në Kupën e Botës për femra.

Ishte hera e parë që njëra skuadër arrinte në finale. Fitorja e Spanjës do të thotë gjithashtu se ajo bëhet vendi i dytë që fiton si për meshkuj ashtu edhe për femra të turneut pas Gjermanisë.

Nga ana tjetër, ishte zemërthyerje e natyrshme për Anglinë, e cila pësoi humbjen e parë nën drejtimin e trajneres Sarina Ëiegman.

Tifozët në ekstazë jashtë stadiumit

Mbështetësit e futbollit spanjoll u larguan nga stadiumi i Australisë në Sidnej të ngazëllyer.

Gjatë daljes nga arena, tifozi spanjoll Rodrigo i tha Associated Press se ai besonte se fitueset dolën meritë pasi e 'kontrolluan' ndeshjen.

Një tjetër tifoze e Spanjës, Chamaine, tha se ajo ishte "absolutisht në ekstazë" dhe "shumë krenare" për ekipin.

Të pranishëm në lojë ishin edhe tifozët anglezë Jackie dhe Kate, të cilët pavarësisht humbjes, thanë se patën emocione 'të mahnitshme' gjatë gjithë turneut në Australi.

“E gjithë gara ishte thjesht e mahnitshme. Është një fitore e tillë për futbollin e femrave, ishte e shkëlqyer," tha Jackie.

Futbolli i femrave bën përparime

Ndërsa Kupa e Botës përfundoi, suksesi i turneut është ndjerë si në Australi ashtu edhe në Zelandën e Re.

Shpesh i lënë në hije nga loja e meshkujve për sa i përket dukshmërisë dhe financimit, edicioni i nëntë i turneut të femrave theksoi rritjen dhe popullaritetin e lojës së femrave.

Sipas firmës kërkimore OzTAM, humbja në gjysmëfinale e Australisë ndaj Anglisë, tërhoqi mbi 7 milionë shikues televiziv, shikueshmëria më e lartë e vendit.

Mesatarja e frekuentimit në ndeshje tejkaloi pak më shumë se 30,000, vetëm hera e tretë në historinë e Kupës së Botës FIFA për Femra që turneu ka mesatarisht mbi 30,000 tifozë për ndeshje, sipas organit të futbollit FIFA. Finalja e së dielës gjithashtu tërhoqi një total prej 75,784.

Pak më pak se 2 milionë tifozë ndoqën ndeshjet në edicionin e vitit 2023. Kupa e fundit botërore e femrave në Francë në vitin 2019 tërhoqi vetëm 1.1 milion tifozë me një turmë mesatare prej vetëm 21,000 personash./ar.sh/SYRI.NET