Një tornado godet  Missouri, duke vrarë 99 njerëz, ngjarjet kryesore të 18 prillit

Një tornado godet Missouri, duke vrarë 99 njerëz, ngjarjet kryesore të 18 prillit

07:39, 18/04/2019

Sot data shënon 18 prill. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë.

 

Ngjarje

1025 – Boleslaw I kurorëzohet në Gniezno, duke u bërë kështu mbreti i parë i Polonisë.

1518 – Bona Sforza kurorëzohet mbretëreshë e Polonisë .

1797 – Beteja e Neuiedit – Franca fiton ndajAustrisë.

1831 – Themelohet Universiteti i Alabamës.

1848 – Fitorja në Betejën e Cerro Gordos iu hap rrugë amerikanëve drejt pushtimit të Meksikës.

1880 – Një tornado godet Marshfield, Missouri, duke mbytur 99 njerëz dhe duke lënduar 100 të tjerë.

1902 – Quetzaltenango, qyteti i dytë më i madh në Guatemala, shkatërrohet nga tërmeti.

1906 – zjarr dhe tërmet në San Francisco.

1909 – Shën Joana lumturohet në Romë.

1915 – Piloti francez Roland Garros rrëzohet dhe ulet ne Gjermani, gjatë Luftës së I-rë botërore.

1923 – Hapet Stadiumi i Yenkive.

1924 – Simon & Schuster publikojnë fjalëkryqin e parë.

1930 – Për herë të parë në Radio BBC njoftohet se nuk ka lajme.

1942 – Lufta e Dytë Botërore: Sulmi Doolittle në Japoni. Bombardohen Tokio, Yokohama, Kobe dhe Nagoya.

1942 – Pierre Laval bëhet kryeministër i Francës.

1943 – Lufta e Dytë Botërore: Operacioni Hakmarrja, vritet admirali Isoroku Yamamoto kur avioni i tij rrëzohet mbi ishullin Bougainville, nga amerikanët.

1945 – Mbi 1000 bombarduesë sulmojnë ishullin e vogël të Heligoland, në Gjermani.

1945 – Vendosen marrëdhëniet diplomatike midis Bashkimit Sovjetik dheBolivisë.

1946 – Prishet Lidhja e Kombeve

1949 – Hyn në fuqi Akti i Republikës së Irlandës.

1954 - Gamal Abdel Naser, njëri nga udhëheqësit e puqit ushtarak, me të cilin në vitin 1953 u largua mbreti Faruk nga froni mbretërorë, dhe u bë premier dhe guvertnator ushtarak i Egjiptit.

1955 – 29 vende të Azisë e Afrikës Twenty-nine nations takohen Bandung, Indonezi, për Konferencën e parë Afriko-Aziatike.

1974- Kryeministri i Pakistanit Zulfikar Ali Bhutto përuron portinLahore .

1980 – Lind Republika e Zimbabvesë (ish- Rodezia) , me Canaan Banana si president i parë i saj.

1988 – Shtetet e Bashkuara të Amerikës fillojnë Operacionin Praying Martis kundër Iranit, që është beteja më e madhe detare që prej Luftës së Dytë Botërore.

1992 – Gjenerali Abdul Rashid Dostum revoltohet kundër presidentit të Afganistanit Mohammad Najibullah dhe bashkohet me Ahmed Shah Massoud për të pushtuar Kabulin.

1993 – Kryetari i Pakistanit, Ghulam Ishaq Khan shpërndan Asmablenë dhe e shkarkon Kabinetin.

1996 – Në Liban, janë vrarë së paku 106 civilë, kur forcat izraelite bombardojnë kampin e OKB-së në Quana, ku kanë qenë më shum se 800 civilë.

2007 – Gjykata Sypreme e SHBA-ve mbështet Akin për ndalesën e Abortit të vonshëm.

Lindje

1480 – Lucrezia Borgia, sundimtarja e Firencës(vdes më 1519)

1580 – Thomas Middleton, dramaturg anglez (vds më 1627)

1590 – Ahmeti I, Sulltan osman (vdes më 1617)

1605 – Giacomo Carissimi, kompozitor italian (vdes më 1674)

1772 – David Ricardo, ekonomist anglez (vdes më 1823)

1797 – Adolphe Thiers, burrështetas francez (vdes më 1877)

1813 – James McCune Smith, doktor Afrikano-Amerikan (vdes më 1865)

1819 – Carlos Manuel de Céspedes, revolucionarist kubanez (vdes më 1874)

1819 – Franz von Suppé, kompozitor austriak (vdes më 1895)

1838 – Paul Emile Lecoq de Boisbaudran, shkencëtar francez (vdes më 1912)

1857 – Clarence Darrow, notues amerikan (vdes më 1938)

1863 – Leopold Graf Berchtold, ministër i jashtëm Austro-Hungarez (vdes më 1942)

1864 – Richard Harding Davis, autor amerikan (vdes më 1916)

1874 – Oskar Ernst Bernhardt, autor gjerman (vdes më 1941)

1874 – Ivana Brlic-Mazuranic, shkrimtar kroat (vdes më 1938)

1877 – Vicente Sotto, autor dhe patroit filipinas (vdes më 1950)

1880 – Sam Crawford, lojtar i bejsbollit (vdes më 1968)

1882 – Leopold Stokowski, udhëheqës polak (vdes më 1977)

1888 – Duffy Lewis, lojtar bejsbolli (vdes më 1979)

1889 – Jessie Street, militante australiane, feministe, aktiviste për të drejtat e femrave (vdes më 1970)

1893 – Violette Morris, atlete franceze (vdes më 1944)

1897 – Ardito Desio, topofraf italian (vdes më 2001)

1902 – Giuseppe Pella, kryeministër italian (vdes më 1981)

1902 – Menachem Mendel Schneerson, lider i Judizmit Hasidik (vdes më 1994)

1904 – Pigmeat Markham, komik amerikan (vdes më 1981)

1905 – George H. Hitchings, shkencëtar amerikan,fitues i Çmimit Nobel për Mjekësi

1907 – Miklós Rózsa, kompozitor i lindur në Hungari (vdes më 1995)

1915 – Joy Gresham Lewis, shkrimtar, gruaja e C. S. Lewis (vdes më 1960)

1917 – Ty LaForest, lojtar bejsbolli kanadez (vdes më 1947)

1917 – Frederika e Hanoverit, Mbretëresha e Greqisë (vdes më 1981)

1918 – Cliff Hillegass, publicist amerikan (vdes më 2001)

1918 – Tony Mottola, gitarist amerikan (vdes më 2004)

1919 – Virginia O'Brien, aktore dhe këngëtare amerikane (vdes më 2001)

1921 - Nermin Vlora Fallaschi, përkthyese, shkrimtare dhe albanologe

1921 – Jean Richard, aktor francez (vdes më 2001)

1922 – Barbara Hale, aktore amerikane

1924 – Clarence Brown, muzikant amerikan (vdes më 2005)

1924 – Henry Hyde, politikan amerikan (vdes më 2007)

1927 – Samuel P. Huntington, shkencëtar amerikan (vdes më 2008)

1930 – Clive Revill, aktor i lindur në Zelandë të Re.

1934 – George Shirley, tenor amerikan

1936 – Tommy Ivo, pilot amerikan makinave sportive

1937 – Jan Kaplický, arkitekt britanez me origjinë çeke

1939 – Ali Khamenei, lideri Suprem i Iranit

1939 – Thomas J. Moyer, gjykatës amerikan

1940 – Joseph L. Goldstein, shkencëtar amerikan, fitues i Çmimit Nobel për Mjekësi.

1940 – Mike Vickers, kitarist dhe saksofonist britanik

1942 – Jochen Rindt, pilot i Formulës 1 (vdes më 1970)

1942 – Steve Blass, lojtar profesionist i bejsbollit

1946 – Hayley Mills, aktore angleze

1946 – Skip Spence, kitarist,këngëtar e kantautor i lindur në Kanadë (vdes më 1999)

1947 – Kathy Acker, autor amerikan (vdes më 1997)

1947 – Dorothy Lyman, aktore amerikan

1947 – Herbert Mullin, vrasës serik amerikan

1947 – Cindy Pickett, aktore amerikane

1947 – James Woods, aktor amerikan

1949 – Geoff Bodine, pilot amerikan i garave

1950 – Kenny Ortega, Producent filmik dhe koreograf

1951 – Ricardo Fortaleza, bokser australiano-filipinas

1951 – Pierre Pettigrew, politikan kanadez

1953 – Rick Moranis, komik kanadez

1956 – Anna Kathryn Holbrook, aktore amerikane

1956 – Eric Roberts, aktor amerikan

1956 – Melody Thomas Scott, aktore amerikane

1956 – Poonam Dhillon, aktore indiane

1961 – Jane Leeves, aktore britaneze

1961 – Steve Lombardi, mundës amerikan

1963 – Eric McCormack, aktor kanadez

1963 – Conan O'Brien, komik amerikan

1964 – Niall Ferguson, historian britanez

1964 – Rithy Panh, regjisor Komboxhian

1964 – Jim Ellison, muzikant

1964 – Mark Berry, balerin

1965 – Rob Stenders, DJ hollandez

1966 – Trine Hattestad, atlete norvegjeze

1966 – Valeri Kamensky, lojtar rus i hokejit mbi akull

1967 – Maria Bello, aktore amerikane

1968 – Mary Birdsong, aktore amerikane

1968 – David Hewlett, aktor anglez i lindur në Kanadë.

1969 – Princesha Sayako e Japonisë

1969 – Keith R.A. DeCandido, autor amerikan

1970 – Greg Eklund, muzikant amerikan

1970 – Rico Brogna, lojtar bejsbolli amerikan

1971 – Tamara Braun, aktore amerikane

1971 – Russell Payne, shkrimtar anglez

1971 – David Tennant, aktor skocez

1971 – Oleg Petrov, lojtar rus i hokejit mbi akull

1971 – Fredro Starr, reper amerikan (Onyx)

1972 – Rosa Clemente, aktiviste dhe repere amerikane

1972 – Eli Roth, regjisor amerikan

1973 – Derrick Brooks, lojtar i futbollit amerikan

1973 – Haile Gebrselassie, atlet etiopias

1973 – Brady Clark, lojtar bejsbolli amerikan

1974 – Mark Tremonti, muzikant amerikan

1974 – Millie Corretjer, këngëtar porto-rikan

1974 – Edgar Wright, regjisor britanez

1976 – Melissa Joan Hart, aktore amerikane

1976 – Fayray, këngëtare japoneze

1976 – Jo Gibb, aktore skoceze

1976 – Justin Ross, politikan amerikan

1977 – Dan Lacouture, lojtar i ligës NHL

1979 – Michael Bradley, lojtar amerikan i basketbollit

1979 – Anthony Davidson, pilot i Formula 1

1979 – Nuria Fergó, këngëtare spanjolle

1979 – Matthew Upson, futbollist anglez

1979 – Kourtney Kardashian, yll i reality-show amerikan

1980 – Robyn Regehr, lojtar kanadez i hokejit mbi akull

1981 – Brian Buscher, lojtar amerikan i bejsbollit

1982 – Marie-Élaine Thibert, këngëtare kanadeze

1982 – Scott Hartnell, lojtar i NHL-së

1983 – Miguel Cabrera, lojtar venezuelas i bejsbollit

1983 – Fodil Hadjadj, futbollist algjerian

1984 – America Ferrera, aktore amerikane

1985 – ?ukasz Fabia?ski, futbollist polak

1985 – Karl Reindler, pilot australian i garave

1985 – Elena Temnikova, këngëtare ruse (Serebro)

1986 – Maurice Edu, lojtar i futbollit amerikan

1986 – Billy Butler, lojtar amerikan i bejsbollit

1987 – Danny Guthrie, futbollist anglez

1987 – Sandra Lyng Haugen, këngëtare norvegjeze

1989 – Alia Shawkat, aktore amerikane

1989 – Simas Buterlevi?ius, basketbollist lituanez

1994 – Moises Arias, aktor amerikan

1996 – Alexey Zhigalkovich, këngëtar bjellorus

2007 – Hayah bint Hamzah, Princesha e Jordanisë

Vdekje

1161 – Theobaldi i Becit, kryepeshkopi i Kentburit

1552 – John Leland (antiquary), antikuar(mbledhës antikitetesh anglez (lindi më 1502)

1556 – Luigi Alamanni, poet italian (lindi më 1495)

1567 – Wilhelm von Grumbach, aventurist gjerman (lindi më 1503)

1558 – Rokselana, gruaja e Sulltan Sulejmanit I

1636 – Julius Caesar, gjykatës anglez

1650 – Simonds d'Ewes, antikuar anglez (lindi më 1602)

1674 – John Graunt, staticien anglez (lindi më 1620)

1689 – George Jeffreys, Shef i Gjykatës Britanike (lindi më 1648)

1732 – Louis Feuillée, eksplorues francez (lindi më 1660)

1796 – Johan Wilcke, fizikan suedez(lindi më 1732)

1802 – Erasmus Darwin, botanist dhe fizikant anglez (lindi më 1731)

1873 – Justus von Liebig, kimist gjerman (lindi më 1803)

1898 – Gustave Moreau, piktor francez (lindi më 1826)

1917 – Vladimir Serbsky, psikiatër rus(lindi më 1858)

1935 – Panait Istrati, shkrimtar rumun (lindi më 1884)

1936 – Ottorino Respighi, kompozitor italian (lindi më 1879)

1942 – Gertrude Vanderbilt Whitney, personalitete shoqërore amerikane (lindi më 1875)

1943 – Isoroku Yamamoto, admiral japonez. (lindi më 1884)

1945 – John Ambrose Fleming, inxhinier dhe fizikan anglez (lindi më 1849)

1945 – Ernie Pyle, gazetar amerikan (lindi më 1900)

1945 – Princ Vidi, Mbret i Shqipërisë (lindi më 26 mars 1876)

1947 – Josef Tiso, lider sllovak (lindi më 1887)

1949 – Will Hay, komik dhe aktor anglez (lindi më 1888)

1951 – António Óscar Carmona, kryeministri i 97-të i Portugalisë dhe Presidenti i 11-të (lindi më 1869)

1955 – Albert Einstein, fitues i Çmimit Nobel për Fizikë (lindi më 1879)

1958 – Maurice Gamelin, gjeneral francez (lindi më 1872)

1963 – Meyer Jacobstein, politikan amerikan (lindi më 1880)

1964 – Ben Hecht, shkrimtar amerikan (lindi më 1894)

1965 – Guillermo González Camarena, shpikës meksikan (lindi më 1917)

1967 – Karl Miller, futbollist gjerman (lindi më 1913)

1974 – Marcel Pagnol, novelist,dramaturg dhe prodhues filmash francez (lindi më 1895)

1976 – Mahmoud Younis, inxhinier,shtetëzues i Kanalit të Suezit (lindi më 1911)

1988 – Pierre Desproges, humorist francez (lindi më 1939)

1990 – Gory Guerrero, mundës profesionist (lindi më 1921)

1993 – Masahiko Kimura, xhudist japonez (lindi më 1917)

1995 – Arturo Frondizi, presidenti i Argjentinës(lindi më 1908)

1996 – Brook Berringer, lojtar i futbollit amerikan (lindi më 1973)

1998 – Terry Sanford, politikan amerikan (lindi më 1917)

2002 – Thor Heyerdahl, eksplorues norvegjez (lindi më 1914)

2002 – Wahoo McDaniel, lojtar i futbollit amerikan dhe mundës profesionist (lindi më 1938)

2003 – Edgar F. Codd, shkencëtar kompujterash anglez (lindi më 1923)

2004 – Kamisese Mara, kryeministri i parë i Fixhit dhe presidenti i Fixhit (lindi më 1920)

2005 – Sam Mills, lojtar i futbollit amerikan (lindi më 1959)

2007 – Iccho Itoh, kryetar i Nagasakit (lindi më 1945)

2009 – Stephanie Parker, aktore uellsiane (lindi më 1987)

Festa dhe përvjetore

Zimbabvea - Festa e Pavarësise

Dita e trashëgimisë kulturore në Kosovë

Dita e Ushtrisë Iraniane

Në kishën katolike:

Shën Apoloneu (d. 185/6)

Shën Galdino (d. 1176)

Shën Perfekti (d. 850)

Shën Ema

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco