'Apollo 17 kthehet në Tokë', ngjarjet kryesore të 19 dhjetorit

'Apollo 17 kthehet në Tokë', ngjarjet kryesore të 19 dhjetorit

07:07, 19/12/2018

Sot data shënon 19 dhjetor. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë.

19 dhjetori është dita e 353-të e kalendarit gregorian (dita e 354-t në vitin e brishtë) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 12 ditë.

Ngjarje

1187 - Paolo Scolari u shpall pap me emrin Clementi III

1907 - 239 minatorë humben jeten në një eksplodim n xehrorën Jacobs Creek,në Pennsylvania

1941 - Adolf Hitler e shkarkon gjeneraln Walther von Brauchitsch dhe merr komandën ushtarake.

1972 - Apollo 17 kthehet në Tokë.

1984 - Britania e Madhe dhe Kina nënshkruajn marrveshjen për kthimin e Hon Kongut Kinës 1997.

1996 - Suedia antarsohet në Schengen

Lindje

1814 - Jean Högqvist, aktor suedez

1852 - Albert Abraham Michelson, fizikan amerikan me prejardhje polake

1893 - Harry Blomberg, shkrimtar suedez

1901 - Rudolf Hell, hulumtues gjerman ( faksin dhe skanerin me ngjyra)

1902 - Ralph Richardson, aktor britanez

1904 - B.T. Ranadive, politikan indian

1915 - Edith Piaf, këngëtare franceze

1925 - Tankred Dorst, dramaturg gjerman

1933 - Cicely Tyson, aktor amerikan

1935 - Gösta Bredefeldt, aktor dhe dramaturg suedez

1940 - Phil Ochs, kompozitor dhe këngëtar amerikan

1944 - Richard E. Leakey, antropolog britanez

1944 - Anastasia Vertinskaja, aktore ruse

1944 - Zaln Yanovsky, muzikant amerikan

1946 - Robert Urich, aktor amerikan

1956 - Jens Fink-Jensen, shkrimtar dhe kompozitor danez

1972 - Alyssa Milano, aktore amerikane

1974 - Jasmila Zhbaniq, regjisore e B dhe H (boshnjake)

1975 - Michiel van den Bos, kompozitor holandez

1980 - Jake Gyllenhaal, aktor amerikan.

1987 - Aaron Renfree, muzikant britanez.

Vdekje

401 - Anastasius I, papa 399-401

1075 - Edith od Wessex, mbretëreshë britaneze

1370 - Urban V, papa 1362-1370

1848 - Emily Brontë, letrare angleze

1851 - William Turner, artist britanez

1898 - Sir Francis Napier, politikan britanez

1940 - Kyösti Kallio, Kryetar finlandez 1937-1940.

1953 - Robert Millikan, fizikan amerikan

1954 - Frans G. Bengtsson, shkrimtar suedez

1964 - Arne Lindblad, aktor suedez

1996 - Marcello Mastroianni, aktor italian i njohur në SHBA

1997 - Saga Sjöberg, aktore suedeze

2003 - Hope Lange, aktor amerikan

2004 - Herbert C Brown, kimist amerikan fitues i Çmimit Nobel 1979.

2004 - Renata Tebaldi, këngëtare operiste italiane

2004 - Abdul Tebazalwa, boksier i Ugandës

Festa dhe përvjetore

2009 - Liberalizimi i vizave për, Maqedoninë, Serbinë dhe Malin e Zi.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco