Kodheli mendon si Basha: Vettingu duhet për politikanët

Kodheli mendon si Basha: Vettingu duhet për politikanët

23:13, 20/10/2021
A+ Aa A-
Mimi Kodheli, kryetare e Komisionit Parlamentar për Marrëdhëniet me Jashtë u shpreh optimiste për nismë e opozitës mbi vettingun e politikanëve.

Deputetja e Partisë Socialiste foli për nevojën e një kontrollit të gjithë klasës politike që ka qenë protagoniste në vend gjatë tre dekadave të fundit.

“Që kur miratuam reformën në drejtësi ne e dinim që do të vinte dita që edhe politikanët do të kalojnë në sitën e vetingut. Jam krejt e hapur dhe dëshirëplotë që ta pranoj këtë gjë që vjen si krejt natyrshëm dhe që duhet absolutisht bërë”, tha Kodheli.

Deputetja e PS saktësoi që vetingu nuk duhet të kryhet vetëm për politikanët aktivë por të zgjerohet rrethi.

“Në gjykimin tim protagonistët e politikës duhet të kalojnë të gjithë në Vetting. Për mua do të ishte e saktë që të kalonin politikanët e 30 viteve të fundit”, deklaroi Mimi Kodheli për Euronews.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco