Pedagogu bën deklaratën e fortë: Ja kush po e përdor paranë cash në Shqipëri...

Pedagogu bën deklaratën e fortë: Ja kush po e përdor paranë cash në Shqipëri...

22:08, 23/06/2021
A+ Aa A-

Igli Tola, Pedagog ne Fakultetin Ekonomik sqaron se prerjet e reja të kartëmonedhave në Shqipëri duhen për të rritur parametrat e sigurisë të parave në qarkullim. 
Nga ana tjetër Tola sqaroi se paratë me prerje të mëdha ju japin më tepër akses grupeve kriminale për të transportuar shuma të mëdha dhe për të depozituar paratë që vijnë nga aktivitete të paligjshme.
“Shqipëria po vuan shumë dy probleme kryesore, përdorimin e parave KESH dhe pastrimin  parave. Qarkullimi i cash nuk po menaxhohet nga instancat. Autoritetet nuk po punojnë për të përfrcuar pagesat online. Emetimi i një monedhe të re 10 mijë lekë, është jo koherente. BE kanë vendosur në 2019 kanë vendosur të mos emetojnë më monedhat 500 euro për të shmangur edhe përdorimin e këtyre kartëmonedhave nga krimi.”
Ndiqni emisionin e plotë me #KlaudjaKarabolli:

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

cim peka24/06/2021 11:39

shko mer idiot kur u bere pedagog ti. si erjon veliaj ne kohen e tij.

Martin 24/06/2021 07:55

Hedhja e kartmonedhave ne treg eshte trend?!

Shto koment

Denonco