Meta: Lëvizja e Ramës zeron marrëveshjen e 5 qershorit, të gjithë janë kundër

Meta: Lëvizja e Ramës zeron marrëveshjen e 5 qershorit, të gjithë janë kundër

13:30, 16/07/2020

Presidenti Ilir Meta në një komunikim me mediat ka folur për marrëveshjen e 5 qershorit të arritur mes palëve politike në vend.

Por sipas presidentit, lëvizja e mëpasme e Ramës për të ndaluar koalicionet parazgjedhore e zerojnë këtë marrëveshje të arritur.

Meta u shpreh se të gjithë aktorët politikë, vendas dhe ndërkombëtarë janë kundër Ramës dhe lëvizjes së tij.

‘Shënoj si arritje të këshillit politik marrëveshjen e 5 qershorit edhe për ecurinë e procesit të integrimit në BE. Kjo marrëveshje u mbështet fort nga përfaqësuesit e komunitetit ndërkombëtar në Tiranë dhe u përshëndet nga sekretari i Shtetit, Mike Pompeo, Komisioneri Joseph Barel dhe komisionari i Zgjerimit, i Oliver Varhelyi.

Përfshirja dhe konsensusi i arritur do të konsideroheshin si suksese

Por iniciativa e mazhorancës për ta ndryshuar e prish në mënyrë të njëanshme marrëveshjen e 5 qershorit e zeron këtë marrëveshje dhe do të dëmtonte edhe kredibilitetin e ministrit të Jashtëm njëherësh kryeministër dhe si drejtuesi i OSBE.

Propozimi për ndryshimet kushtetuese zeron përpjekjet. Palët t'i qëndrojnë marrëveshjes, kur për këtë janë investuar edhe SHBA, Britania dhe BE-ja. Këto ndryshime të njëanshme janë në kundërshtim me komisionin e Venecias. Ndryshime të sistemit duhet të nisin një vit para zgjedhjeve. Këtë qëndrim e ka mbajtur edhe zyra e OSBE-së që ka thënë se është shumë vonë'- tha presidenti Ilir Meta gjatë deklaratës për mediat.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shqiptari16/07/2020 13:42

RAMA NUK BEN KURRË MARRËVESHJE POR VETËM PAZARE TË FËLLIQURA DHE DALLAVERE!!! POR, GJITHSESI, TË GJITHA NË FUND I PRISH DHE I SHAKTËRRON, KUR AI E SHIKON, E KUPTON DHE E BESON QË NUK FITON!! SE CILI ISHTE EDVIN KRISTAQ RAMA KJO DIHEJ QYSH NË FILLIM!!! KËTË E DINTE EDHE KMUT FLECKENSTEIN, EDHE VLAHUTIN LESH KUQJA, EDHE BORCHARDT, EDHE LULUSHJA I SHBA, EDHE SORECA, EDHE MURRIZI, BILES E DINTE EDHE KUJTIM GJUZI!!! TË GJITHË E DININ PËR MISTER 200 MILIONSHIN FROM ALBANIA!!! POR HESHTËN PATURPËSISHT!!! E PRANUAN ASHTU SIÇ ISHTE!! TANI ZGJEDHJET E KOMISIONERËVE TË OSBE KANË NGECUR. OSBE SOT ËSHTË NË KRIZË SI SHQIPËRIA!!! ÇFARË TURPI PËR OSBE!!!! AS VETË OSBE, ME RAMËN NË KRYE, NUK PO BËN DOT ZGJEDHJE!!!! TALLJE BYTHE ME OSBE!!! SKANDAL DHE KALUAR ÇDO SKANDALI!!!! PO LE TË ZGJEDHIN SEKRETAR TË PËRGJITHSHËM TË OSBE GRAMOZ RUÇIN OSE TAULANT PALLËN (BALLËN)!!!! PUNË E MADHE!!! KUJT I PLASI BYTHA PËR OSBE, KUR ME OSBE/ODIHR PO TALL BYTHËN EDHE SKIZOFRENI I DROGUAR EDVIN KRISTAQ RAMA DHE LALI PLEHU?????!!!! KUJT IA KANË LËNË NË DORË TË MERRET ME STRATEGJITË PËR COVID-19??? RAMËS?? HAJDUTIT DHE KONDRABANDISTIT TE DËNUAR ME BURG PËR VJEDHJE IKONASH??? NJË HAJDUT ORDINER DREJTON SOT OSBE DHE FRANCA NUK PO THOTË ASGJE??!!!! NJË KRYEMINITËR I KANABISTANIT DHE KU AKOMA NUK KA GJYKATË KUSHTETUESE DHE GJYKATË TË LARTË FUNKSIONALE, DREJTON SOT OSBE???!!!! SI KA MUNDËSI!! EVROPA DHE VENDET ANTARE TE OSBE LE TË ZBATOJNË STRATEGJINË QË NDOQI STARAPI NGA SURRELI DHE TE ZBATUAR ME PERPIKMËRI USHTARËSH KOREANO-VERJOR, NGA STRUKTURAT E POSAÇME AD-HOK TE NGRITURA NGA FACEBOOK-U I HALESË SË SURRELIT DHE NGA BUSHTRAT E ZAGARËT E PAAFTË, PA PERSONALITET DHE PA DINJITET TË SHËNDETËSISË SË MJERUAR SHQIPTARE!! SUKSESET E QEVERISJES SË SATRAPIT TË SURRELIT DHE I MENAXHIMIT TË SITUATËS PARA-COVID-19, COVID-19 DHE POST-COVID-19, JANË TË PAPARA,PËR T'U MARRË SHEMBULL NGA E GJITHË DYNJAJA. SOT KEMI MË SHUMË VIKTIMA SE SA KISHIM NË KULMIN E SITUATËS SË PANDEMISË!!! O ZOT! NA RUAJ QË BOTA TË MOS MBETET NË DUART E KËTIJ IDIOTI, NARKOMANI, KLEPTOMANI DHE SKIZOFRENI TË SËMURË!!!! KUDO KU SHKELIN KËMBËT DHE PREKIN DUART I TIJ TË NDRYRA GJITHÇKA SHKATËRROHET, RRËNOHET DHE KALON NË KRIZË TË THELLË!!! KËTË PO E VUAJNË MBI KURRIZIN E TYRE TË KËRRUSUR NGA VUAJTJET TË GJITHË SHQIPTARËT!!! TANI PO E VUAN VETË OSBE!!! KËSHTU LE T'IU BËHET EDHE ATYRE!!!

Shto koment

Denonco