‘Mjaft me sjellje kanabiste’/ Aktori i njohur i humorit firmos peticionin për ringritjen e Teatrit ku ishte, siç ishte

‘Mjaft me sjellje kanabiste’/ Aktori i njohur i humorit firmos peticionin për ringritjen e Teatrit ku ishte, siç ishte

18:39, 23/05/2020

Regjisori Edmond Budina ka folur gjatë tubimit të sotëm në Shkodër para Teatrit “Migjeni’ ku qytetarë, artistë dhe aktivistë po firmosin peticionin për rindërtimin e Teatrit kombëtar ashtu siç ishte.

Përpara dhjetra njerëzve, Budina tha se në gjithë botën sa më i vjetër të jetë një objekt aq më i tepërt është kujdesi ndaj tij, ndërsa ka bërë thirrje për reflektim dhe bashkim.

Në Europë nuk shembet teatrot e vjetra, sa më të vjetra janë aq më tepër ruhen, por ata donin të shmebnin simbbolin e lirisë, simbolin e demokracisë ndaj e shembën natën. Prandaj kemi dalë rrugëve. Të ngremë tempullin e demokracisë ashtu siç ishte. Çdo njeri para se të jetë politikan, është qytetar dhe  çdo qytetar duhet të reflektojë. Ja ku është ai flamur kombëtar që valvitet krenar, ne e kishin vendosur në majën e godinës së Teatrit Kombëtar, por ata e futën nën rrënoja, e shkelën atë flamur. Ata mbyllën në mes të natës mbrëmë vendin, ata duan të na shkelin me këmbë, do na vijnë në shtëpitë tona siç erdhën tek Teatri kur njerëzit ishin brenda,. Ky është një nga krimet më të mëdha”, tha Budina.

Aktori i mirënjohur Zef Deda ka marrë pjesë në tubim ku gjatë fjalës së tij ka hedhur akuza të forta ndaj qeverisë e ndër të tjera tha se ka prirje komuniste pasi nuk e don artin dhe kulturën.

“Mjaft sjellja komuniste, kriminale, kanabiste, ç’na duhet arti, ç’na duhet aktrimi. Janë komunista, nuk duan artin, nuk duan kulturën. Qeveria manipuloi shumë artista dhe figura të mëdha.”, tha Deda.

                                                                  

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco