Kim: Nuk ka më lojëra me Reformën në Drejtësi dhe Reformën Zgjedhore

Kim: Nuk ka më lojëra me Reformën në Drejtësi dhe Reformën Zgjedhore

11:17, 22/05/2020
A+ Aa A-

Ambasadorja e SHBA Yuri Kim dha një deklaratë sot për mediat ku i bëri thirrje politikës shqiptare të mos bëjë pazare me Reformën në Drejtësi dhe me Reformën Zgjedhore.

“SHBA duan të njëjtën gjë që do populli shqiptar, - tha znj. Kim. -  Ne duam që Shqipëria të jetë një aleat i fortë dhe i aftë i SHBA-së dhe duam që ju të jeni pjesë e familjes evropiane. Nuk mund ta keni këtë pa Reformë Zgjedhore, nuk mund ta keni këtë pa Reformën në Drejtësi. Këto të dyja nuk janë diçka për t’u bërë pazar. Janë domosdoshmëri.

Ka ardhur koha të reshtet së bëri lojëra dhe të realizohet Reforma në Drejtësi, të realizohet Reforma Zgjedhore, siç drejtuesit i kanë premtuar popullit shqiptar dhe njesoj si SHBA dhe populli shqiptar presin.”

Ambasadorja Yuri Kim foli për mediat para një vizite zyrtare në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shtetrrumpalle 22/05/2020 15:05

Nje shtet në gjendje dramatike, qe drejtohet per 7 vitesh nga nje njeri i cekulibruar I cili komandon cdo institucion PUBLIK, nuk vihet në shina me deklaratat e nje Ambasade. Nderkombetaret te kuptojne kufijte e sovranitetit. Boll me me deklarata sorrosiane.

Profesori 22/05/2020 14:04

Me qene se ju konkluduat shume shpejt ( per kohen qe keni mberritur ) se ketu jane luajtur dhe po luhen vazhdimisht lojera nga aktore te medhenj e te fuqishem te huaj dhe politikane aktoruce vendas me fatet dhe jetet tona tash 30 vjet , ju lutem a mund t'i vini gishtin plages ? Te flisni me emra konkrete ? Nese jo , atehere mbyllu si kinezi komunist qelbanik sorrosian , Donald Lu , mbyllu ne "kuvline " tende dhe hidh ndonje shashke , sic bente qelbesira qe permenda pak me lart. Ne shqiptaret jemi te bindur , ne e dime qe nga " Gruaja e Bilalit " ( shqiptaroamerilanit , qe zoti na e largofte sa me shpejt ) , nga Gjiknuri kasapi i zgjedhjeve ne vendin tone dhe nga Policia e Partise Gangstere " Rilindja" NUK presim asgje . Mos harroni zonja ambasadore se nje proverb i goditur shqiptar thote : " cfare ka le ( lindur ) nga macja ---- minj do te gjuaj , pra cfare ka pjelle kasta politike e diktatures komuniste , me kucedra se paraardhesit do te behen , me kriminele ( ne te gjitha menyrat e mundshme ) u bene ne krahasim me eterit e tyre . Prandaj zonje fol hapur ( se nuk pyet per ty "Gruaja e Bilalit" , pasi ai ka deklaruar hapur ne nje dalje me publikun qe e ka mik Donald Trapmin) : 1) pastro ambadaden amerikane nga qelbesirat sorrosiane qe kane deformuar qellimisht informacionet mbi gjendjen ne Shqiperi dhe kane bere para te madhe me pushtetzinjte komuniste te Tiranes ; arresto Edi Ramen si ideator i fallsifikimit te vules apostile te shtetit tuaj Delawere , arresto Damian Gjiknurin si pergjegjes te pastrimit te parave (ku 1 km rruge kushton 20 milion euro ) bashke me personat ne Amerike ( firma fantazma te parajsave fiskale ) . Bej keto ne fillim qe kane lidhje me perdhosjen e emrit te shtetit , ambasadore e te cilit je , pastaj fillo me hallet tona ; me hallin e madh qe s'kemi gjykata , s' kemi prokurori , s' kemi te drejta themelore qytetare , s ' kemi .... me shprese ! Dhe te gjitha keto i kemi " dhurate " , nga Ju nderkombetaret duke filluar nga Hitleri Xhorxh Sorros . Por mos harroni zonja ambasadore se nje proverb anglez( meqe jeni amerikane , flisni anglisht) thote : ne kete jete laraskat i bejne glasat per te zezen e vet , te shkretat nuk e dine , por keshtu te shperblen jeta !

Alfons Malo22/05/2020 13:07

Boll na derdelliset ! Kini 6 vjet qe llomotitni reforme,reform,ne drejtesi e ne zgjedhje.Kini mbi 4 vjet qe nuk kemi asnje lloj gjykate e prokurorie.E Çfare mutin do beni ju ?Qe luja na çmendi nga koka?Erdhe edhe ti me shapka e ndryshove menjeher lukun e po na bie verdalle si i pari?Pse nuk ngrihen institucionet e drejtesise? E di Ti? Po e di edhe ti .Bashke me ramen kini rene dakort qe vendi te mbetet pa institucione e te talle bythen ky me qe ka ne parlament disa budallenj e i terheq si te doje k...Futu ne zyren tende e mos u ndie se i gjithe kjo zamallahi u be vetem NGA AMBASADA JUAJ JO NGA DAPI .E KINI KEQINFORMUAR DAPIN O GOCE

London 22/05/2020 12:03

Po A Faskaj e KPK me te njejten diagnoze te Dacit. We perfolur be medja me mase ne KLD. Pse heshtet, duhet larguar,apo duhet te prodhoje “Dvorani,Prela.....”

GruajaBilalit22/05/2020 11:49

Ik moj Buçe kazanësh!

Shto koment

Denonco