Communism crimes scholar Agron Tufa sues Socialist MP and former Ambassadors to US over threats

Communism crimes scholar Agron Tufa sues Socialist MP and former Ambassadors to US over threats

11:59, 05/12/2019

Former head of the Institute for the Studies of Communism Crimes and its Consequences Agron Tufa has filed a penal lawsuit against Socialist MP Spartak Braho and former Albanian Ambassador to US Fatos Tarifa.

A few days ago, Tufa and his family sought asylum in Switzerland after repeated threats related to his work. His lawyer Kujtim Cakrani said his client has been threatened by the administration and other persons.

“They have reactivated and have been muddling Mr. Tufa, accusing him of funds embezzlement, abuse of office and falsification of history. Tufa left because he had a strong motive, his family was threatened”, Cakrani said.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Ajo05/12/2019 14:18

Dikur e adhuroja Kadarene! Tani refuzoj ta lexoj! Ne fakt kam lexuar nje roman te tij diku rreth 10 vitsh me pare, Aksidenti titullohej ne mos gaboj dhe jam zhgenjyer. Pas ikjes lluksoze ne Paris gjoja si disident, Kadareja per mendimin tim e humbi peshen. Sot, si mjeran hesht sepse ia ka mbyllur gojen Rama me emerimin e sa bijes ambasadore ne OKB. Por ama vjen me vrap kur i thurrin himne, i akordojne favore, ia kthejne shtepine ne Tirane ne muze qysh ne gjallje, ashtu dic ia restaurojne edhe shtepine e lindjes ne Gjirokaster. Turp per Kadarene!

Kuti05/12/2019 13:36

Po Ismael kadirov pse nuk ndjehet, kur gjithmone (pas renies se komunizmit ishte démokrat i rradhes se pare) tani nuk ndjehet ne mbrojtje te nje Kolegu? Specie e ulet ne shoqerine pseudo intelekuale. I shitur si nje mall pa vlere tek oligarket. Turp! TURP, TURP! ORDINER!

Shto koment

Denonco