Albanian PM Rama attacks the Dutch parliament: They’re using us for domestic propaganda

Albanian PM Rama attacks the Dutch parliament: They’re using us for domestic propaganda

12:29, 09/10/2019

Albanian Premier Edi Rama is showing no sign of reflection despite the opening of membership negotiations with the European Union is in jeopardy, and he continues to find culprits anywhere but in his governance.

Addressing to the Albanian parliament today, Rama attacked the Dutch parliament, referring to the yesterday debates of the Dutch MPs that highlighted the galloping corruption and the crime’s infiltration in the Albanian government. Rama called the Dutch MPs discussions as “propaganda for domestic policy”.

“The yesterday’s debate in the Parliament of The Netherlands was a possibility to understand how untrue and unjust is the whole propaganda that aims to link the domestic political battle in Albania to certain countries such as The Netherlands. We saw how the whole Albania’s issue was treated like a domestic political issue of that country. All the speeches were addressed to the Dutch electorate”, Rama said.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

t09/10/2019 13:44

Ky eshte koqe,apo mashtrimi ka emrin edrama

Shqiptari09/10/2019 13:01

Te me falni o shqiptare, por nuk mund ta permbaj dot veten pasi degjoj kete idiot kryeminister me fekalet qe nxjerr nga stomaku i tij i qelbur! Dy gjera jane ose eshte ky rrote k...i, ose jane rrota k.i ata deputetet e parlamentit ose jane rrota k..i votuesit trushpelare rilindas! O Zot! O Zeus! Ku i ke ato rrufete e tua dhe ti biesh ketij horri direkt e ne koke! Shpresoj qe e gjithe bota ta kete kuptuar se cili eshte ky kriminel dhe te mos e ndeshkoje Shqiperine dhe popullin shqiptar, ashtu siç deshiron ky horr muti!

Shto koment

Denonco