Lajmi i fundit

‘30 qershori’/ Rikthehet çështja në Gjykatën Kushtetuese

Rama appoints Sandër Lleshi as vice Minister of the Interior after President Meta didn’t decree him as minister

Rama appoints Sandër Lleshi as vice Minister of the Interior after President Meta didn’t decree him as minister

10:30, 05/11/2018
A+ Aa A-

Albanian Premier Edi Rama has appointed Sandër Lleshi, the rejected candidate for the post of the Minister of the Interior, as the new vice minister in the same ministry.

Lleshi was Rama’s choice to replace former Interior Minister Fatmir Xhafaj, who stepped down from the post, but Albanian President Ilir Meta refused to decree the new minister.

It is understood Lleshi will be appointed in the new post with a decision of the council of the ministers.

It remains still unclear who will delegate him the minister’s duties following Xhafaj’s resignation.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Nduen05/11/2018 17:34

O sander, Ndue NDUFIN ish kriminelin dhe superHajdutin e kohes nga MIRDITA a e ke dicka ne fis a ?! mirditoret njiheshin edhe per te urte por ma shume per Hajduter! apojo, le te themi dy anet e medaljes, biles ana e medaljes Per te urte me teper ka te beje me djallezine dhe pabesine ! Edi nuk i di keto llafe, keto thashetheme!

Arber Pashtriku05/11/2018 13:44

Sa dinjitoze do ishte per kete Sandrin qe të terhiqej nga emerimi per Minister dhe të mos I lejonte vetes te perdorej ne kete menyre te peshtire nga Rilindja....

Shto koment

Denonco