Rritet interesi për librin/ Të rinjtë në Shkodër me dëshirë për të lexuar

Rritet interesi për librin/ Të rinjtë në Shkodër me dëshirë për të lexuar

13:34, 25/09/2023
A+ Aa A-

Interesi për të lexuar ka pësuar rritje kohët e fundit. Punonjësit e librarive në Shkodër tregojnë se krahas lexuesve të rregullt të rinjtë po shfaqin interes për të lexuar ndërsa zhanret më të pëlqyera janë artistikë dhe historik.

“Kohët e fundit, sidomos studentët e rinia po marrin libra e po lexojnë vazhdimisht. Botimet e Kadares, janë ndër librat më të shitura”, tha librashitësi.

Ndërkohë edhe në bibliotekën publike të “Marin Barleti” paraqitet çdo ditë një numër i lartë qytetarësh për të huazuar libra apo për të përdorur ambjentet e saj për të lexuar.

Pasurimi i vazhdueshëm i bibliotekës me libra të rinj është një ndër arsyet e rritjes së numrit të lexuesve./RTSH

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco