25 vite jeton e vetmuar, nënë e bijë përballen live: Vajzat më bëjnë magji

25 vite jeton e vetmuar, nënë e bijë përballen live: Vajzat më bëjnë magji

14:08, 01/10/2021
A+ Aa A-

Në studion e emisionit ‘Me Zemër të Hapur’ u trajtua historia e dhimbshme e 72-vjecares, Rabihane.

Ajo rrëfeu dramën e jetës së saj nga martesa me burrin nga Kosova e deri te vdekja e djalin në moshën në 24 vjecare.

Sot në konflikt me vajzat, 72 vjeçarja u përball drejtpërdrejtë në studio me njërën prej tyre.

“U martova me një djal nga Kosova, kam kaluar shumë mirë me bashkēshortin, lindëm 4 fëmijë. Por burri më vdiq në vitin 90 dhe aty m’u përmbys bota, por 5 vite pas burrit më vdiq djali 24-vjeç, aty më është përmbysur gjithçka. Kalova një gjëndje të rënduar dhe habis sot që unë jam gjall,çupat u tronditën shumë, vajza e vogēl mori rrugët dhe nuk më pyeti fare për asgjë. Pa vdekur djali, shitëm shtëpinë dhe u sistemuam në një vend tjetër brenda Tiranës. Pas vdekjes së djalit shita shtëpinë se nuk kisha lekë të bëja varrin e djalit. Vajza e madhe është e mirë, ajo më merr dhe më thotë që” o mami do bëhemi ndonjëherë bashkë” dy vajzat e tjera më sulmojnë nëpërmjet komshijve.

Një periudhë u bashkova me vajzën e vogēl por aty ndodhën shumë gjëra të rënda të cilat nuk dua ti ndaj me publikun. Komshija ime mban peng vajzat e mia, komshija më fotografon mua në qëndrën sociale dhe është e turpshme e çon foton te vajza në Amerikë, sikur unë kam një marrdhënie. U improvizua një plan i till nga njerëz aty brenda. Unë 29 m katror e kam shtëpinë në të cilën jetoj, ato më bëjnë presion që të largohem, çdo ditë më ofendojnë , më dhunojnë psikologjikisht. Unë jam nënë dhe ato fjalë që më kanë thënë nuk i fal dot, nuk më telefonojnë. Unë dua të më lënë rehat sepse komshinjt flasin pafund në emër tëvajzave.” -tha 72-vjeçarja.

Ndërkohë vajza e saj, thotë se është nëna e saj e cila nuk dëshiron të ketë një marrëdhënie më të bijat.

“Mamin e marr pafund prej 5 vitesh, por nuk ma hap telefonin. “O ma pse arrite deri këtu, pse më thua që mos më shqetëso” Është turp që arriti puna deri te televizioni, nuk kam cfarë them për nënën time, nëna ime ka qenë zonjë por që kur iku vëllai, djali i saj ajo nuk është më mirë mendërisht. Motra e vogël nuk është aty ka 5 vite në Itali, nëna ime nuk na do neve, nuk ma hap telefonin. Unë jam 52 vjeçe nuk jam e vogël. “Nëna thot që më bënë magji vajza” Nënës i rëndon çdo fjalë, ka të drejtë sepse ka 25 vite që jeton e vetmuar.”- tha vajza e 72 vjeçares.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco