Shkencëtari gjerman: 99 % i sigurtë, koronavirusi doli nga laboratori në Wuhan

Shkencëtari gjerman: 99 % i sigurtë, koronavirusi doli nga laboratori në Wuhan

20:09, 22/02/2021
A+ Aa A-

Dr Roland Wiesendanger, fizikan nga Universiteti i Hamburgut, ka botuar një letër 100-faqëshe që paraqet ato që ai pretendon se janë prova që tregojnë daljen e virusit nga Instituti i Virologjisë i Wuhan, në qytetin ku filloi pandemia.

Profesori thotë se fakti që virusi nuk është gjetur në asnjë kafshë, ngre shqetësimet për sigurinë në lidhje me laboratorin dhe fakti që studiuesit ishin të përfshirë në hulumtimet e diskutueshëm të ‘fitimit të funksionit’ për t’i bërë viruset më infektive ndaj njerëzve, të gjitha konfirmojnë pikëpamjen e tij.

Por të tjerët kanë kritikuar ‘hulumtimin’ e tij – duke thënë se është joshkencor, mbështetet në raportet e gazetave dhe videot YouTube si burime, dhe theksojnë se ai nuk është një ekspert i viruseve.

Artikulli i tij u botua vetëm 10 ditë pasi shkencëtarët e OBSH-së duke hetuar origjinën e Covid në Wuhan u kërkuan shkencëtarëve të hidhnin poshtë teoritë e daljes nga laboratori, duke thënë se mundësia është “jashtëzakonisht e pamundur”.

Dr Wiesendanger pranoi hapur për mediat gjermane se ai nuk ka asnjë “bazë shkencore” për të besuar se virusi u arratis nga laboratori i Wuhan. Por ai këmbënguli se ka mjaft ‘prova rrethanore’ që sugjerojnë se një rrjedhje nga laboratori është shpjegimi më i mundshëm.

“Unë jam 99.9 përqind i sigurt që koronavirusi erdhi nga laboratori,” i tha ai gazetës gjermane ZDF.

Ndër provat që Dr Wiesendanger paraqet është fakti që, përkundër këmbënguljes së Kinës që janë kryer kërkime të hollësishme, ende nuk është gjetur ndonjë strehim natyror për virusin.

I afërmi më i afërt i Covid që gjendet në natyrë është një koronavirus i gjetur në lakuriqët e natës që jetojnë në një minierë në Mojiang në 2012 – etiketuar si RaTG13 nga studiuesit.

Dr Wiesendanger tregon se këta lakuriqë jetojnë rreth 1,200 milje nga Wuhan, që do të thotë se nuk ka gjasa që ata ta mbartnin virusin në qytet.

Shkencëtarët e OBSH-së gjithashtu theksuan në raportin e tyre se kontakti midis qytetarëve të Wuhan dhe lakuriqëve të natës është i pazakontë.

Por ndërsa studiuesit e OBSH-së konkludojnë se virusi duhet të jetë hedhur në një strehues dytësor, i cili bie në kontakt me njerëzit para se të jetë kërcënues, Dr Wiesendanger ka një pikëpamje tjetër, shkruan Mail.

Ai argumenton se mënyra më logjike që koronavirusi të ketë arritur në Wuhan ishte përmes mostrave të mbledhura në Institutin e Virologjisë Wuhan për kërkime.

Ai thotë se virusi më pas u adaptua nga njerëzit në të ashtuquajturën hulumtim ‘fitim-i-funksionit’, i krijuar për ta bërë atë më infektues dhe potencialisht më vdekjeprurës.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco