Ulen ndjeshën testimet/ MSH: 376 raste të reja, 6 humbje jete në 24 orët e fundit

Ulen ndjeshën testimet/ MSH: 376 raste të reja, 6 humbje jete në 24 orët e fundit

17:28, 11/01/2021
A+ Aa A-

Janë ulur në mënyrë të ndjeshme testimet në 24 orët e fundit, ku sipas Ministrisë së Shëndetësisë janë kryer vetëm 1500 të tilla, ndërkohë që fakti tregon se 1 në 4 persona të testuar rezulton i infektuar.

Ndërkohë që në 24 orët e fundit janë regjistruar 6 humbje jete nga Covid.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju njeh me situatën e COVID19 në 24 orët e fundit si vijon:

Janë kryer 1575 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 376 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 98 raste në Tiranë, 29 raste në Lushnje, 27 raste në Durrës, 24 raste në Shkodër, 21 raste në Vlorë dhe Fier, 15 raste në Sarandë, 13 raste në Kavajë, 11 raste në Berat, 10 raste në Gramsh, 8 raste në Korçë, 7 raste në Mat, 6 raste në Mirditë, Delvinë, Dibër, Bulqizë, Vorë, 5 raste në Kavajë, Mallakastër, Kamëz, Vau i Dejës, Malësi e Madhe, Kuçovë, 3 raste në Kurbin, Divjakë, Belsh, Prrenjas, 2 raste në Devoll, Kukës, Lezhë, Librazhd, Gjirokastër, Cërrik, 1 rast në Elbasan, Has, Rrogozhinë, Tropojë, Tepelenë, Rroskovec, Këlcyrë, Libohovë.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 333 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 37,981 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 263 pacientë, 27 në terapi intensive nga të cilët 3 pacientë janë të intubuar.

Fatkeqësisht me gjithë përpjekjet e mjekëve 6 qytetarë nuk e kanë fituar betejën me COVID19: 4 qytetarë nga Tirana, 1 qytetar nga Lushnja, 1 qytetar nga Pogradeci, të moshave 56-82 vjeç.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve, respektoni rregullat për të parandaluar përhapjen e COVID-19. Shmangni grumbullimet dhe ruani distancimin fizik; vendosni maska mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë; kujdesuni për higjenën vetjake.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për të mësuar mjekun tuaj të familjes dhe për të kontaktuar me të. Gjithashtu, telefononi në numri unik 127 i Urgjencës Kombëtare mund të telefononi kur dyshoni se keni shenja të sëmundjes dhe duhet të kryeni testimin për COVID19 apo nëse keni nevojë për trajtim të specializuar spitalor në spitalet COVID.

COVID-19 – Statistika (11 Janar 2021)

Raste të reja ditore        376

Të shëruar në 24 orë      333

Të shtruar në spitale      263

Humbje jete në 24 orë   6

Testime ditore               1575

Testime totale            293,379

Raste pozitive              63,971

Raste të shëruara        37,981

Raste Aktive                24,743

Humbje jete                 1247

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 14299

Fier      1803

Shkodër   1357

Durrës       1300

Lezhë  1001

Vlorë         1021

Korçë        887

Elbasan  903

Berat  798

Dibër  539

Gjirokastër 446

Kukës 389

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco