Vdekja e skulptorit/ Mjeku Pipero: Duhej ta kishin çuar jashtë

Vdekja e skulptorit/ Mjeku Pipero: Duhej ta kishin çuar jashtë

16:15, 09/08/2020

Sot ka ndërruar jetë nga Covid-19, skulptori dhe pedagogu i njohur Arben Bajo, i cili ndodhej në gjendje të rëndë në spitalin “Shefqet Ndroqi” dhe sipas një apeli të bërë nga miqtë e tij dje në rrjete sociale, ai kishte nevojë urgjente për gjak A-NEGATIV, nga një person që ka kaluar koronavirusin.

Por, në rrjete sociale disa akuzojnë se skulptorit të njohur nuk iu gjend gjak dhe kësisoj humbi jetën, ndërsa disa të tjerë, njëri prej tyre mik i të ndjerit, bën me dije se gjaku u gjend që dje paradite.

“Unë Benin e kam mik, ime shoqe ka kolege Teutën, të shoqen e Benit. Si pasojë e këtyre lidhjeve kam qenë në kontak të vazhdueshëm me familjen dhe stafin mjekësor. Ju informoj se gjaku është gjendur qysh paraditen e sotme, por beteja vazhdon me mushkëritë… Jam konsultuar edhe me mikun tim, Prof. Piperon”, shkruan Genc Llakaj, mik i të ndjerit.

Lidhur me ndarjen nga jeta të Bajos, neësbomb.al ka kontaktuar me mjekun Pëllumb Pipero, i cili thotë se në rastin e të ndjerit bëhej fjalë për plazëm hiperimune ose imune e përfituar nga persona në konvaleshencë, pra që e kanë kaluar sëmundjen dhe kanë antitrupa anti-Covid.

Ndërkaq ai shton se plazma hiperimune është një praktikë e konsoliduar në shumë vende, por ende jo në Shqipëri. Siç thotë Pipero për neësbomb.al, në vendin tonë po punohet se bashku me një ekip specialistesh italianë, për të mundësuar përfitimin nga përdorimi i plazmës, por ende nuk dihet kur do aplikohet.

“Ju falenderoj që më pyesni edhe mua. I ndjeri Arben trajtohej në spitalin Shefqet Ndroqi, sanatorium, jo në Infektiv. Sa i takon ankesave apo akuzave për mungesën e gjakut unë nuk kam informacion dhe nuk ka pse ta kem. Në dijeninë time, pasi më kanë pyetur shumë miq të profesorit të arteve, bëhej fjalë për plazëm hiperimune ose imune e përfituar nga persona në konvaleshencë, pra që e kanë kaluar sëmundjen dhe kanë antitrupa anti-covid.

Dua të sqaroj nga ana mjekësore se plazma hiperimune është një praktikë tashmë e konsoliduar në shumë vende, por me protokoll strikt. Në vendin tonë po punohet se bashku me një ekip specialistesh italianë, siç më kanë thënë, sepse unë nuk jam pjesë e asnjë strukture shtetërore në menaxhimin e Covid 19, për të mundësuar përfitimin nga përdorimi i plazmës të përfituar nga konvaleshentët! Se kur do aplikohet nuk e di”, thotë Pipero.

A duhet të ishte dërguar jashtë vendit për këtë shërim? “Po”, iu përgjigj pyetjes Pipero. Kësisoj i bie që e vetmja mënyrë për artistin e ndjerë që të merrte këtë shërbim, ka qenë që të dërgohej jashtë vendit për t’u trajtuar, pasi nuk mundësohet në vendin tonë. Më tej Pipero, pasi u pyet, tha se ka dëgjuar për raste të ngjashme, ku familjarë të të sëmurëve me Covid kanë kërkuar që të bëhej plazma imune te të afërmit e tyre.

“Nuk e di, dëgjova sot që ka familjarë të cilët kërkojnë të njëjtën gjë për të afërm të tyre, por përfitimi është në fazën e parë të sëmundjes, jo në fazën terminale”, shtoi më tej mjeku.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Martin 11/08/2020 21:34

Ik more palaco! Sepse ishte mik i k/ministrit prandaj duhej derguar jashte?! Paaftesia e mjekeve ne Shqiperi dihet, plus korrupsioni. Po te tjeret qe kane 29 vjet qe paguajne dhe nderruan jete ne Shqiperi (ndoshta as ushqim apo oksigjen nuk i eshte dhene)? Gjithesesi, eshte humbje kur dikush nderron jete, sidomos per familjen dhe rrethin shoqeror.

Fakt09/08/2020 21:06

Po pse nuk i çojn te gjithe jashte z.Pipero kur shume mire e dime qe sistemi yne shendesor eshte keqmenexhuar dhe tashme ka deshtuar?

Shqiptari09/08/2020 17:42

GENC LLAKAJ ESHTE NJE KOMUNIST DHE ENVERIST I QELBUR BREZ PAS BREZI!!! UNE NJOH SHUME MIRE SE CILI ESHTE!!! ESHTE PERGJEGJESI I I EKIPT TE MASHTRUESVE TE RAMES QE PUNOJNE TEK BODRUMET E PALLATIT TE KONGRESEVE DUKE I BERE LIKE RAMES DHE MINISTRAVE TE TIJ SIPAS URDHERAVE TE SATRAPIT TE SURRELIT!!! GENC LLAKAJ ESHTE NJE MASHTRUES DHE UTURAKU I EDVIN RAMZIUT!!! TE NDJERIT SKULPTOR NUK IU ARRIT TI SIGUROJ GJAKU!!! SPAK DUHET TE VEPROJE ME URGJENCE, BOLL FJETEN GJUM!!!

Shqiptari09/08/2020 17:37

TANI PO FLET, O PIPERO!!??? TANI QE PROFESORI I GJORE IKU PER FARE??? PO PSE O PIPERO NUK E CUAT TE SHKRETIN??? PSE NUK E CUAT ASHTU SIC ÇUAT MADAM CHECK-UP-in, MADAM VILMA HAJDUTEN E GJAKUT TONE ME AVION CHARTER DIREKT NE TURQI??? JU DUHEN BURGOSUR PERJETE, O PLEHRA!!! KY ESHTE NJE KRIM KUNDER NJEREZIMIT!!!! IK ORE PLEHRE MUTI!!! IK ORE LEGEN DHE UTURAK I EDI RAMES!!! SHIKONI SE CFARE I BETE SKULPTORIT TE SHKRETE, E VDIQET SE SPITALI NUK KISHTE GJAK, NDERSA MINISTRJA ME KAPISTER SPERDRIDHEJ SI BUSHTRAT, PA PIKEN E TURPIT DHE TE PERGJEGJESISE, DUKE MASHTRUAR NE EKRAN, ME KEMBE E ME DUAR PER SUKSESET, MASAT E MARRE NE MENYRE "TE SHKERDHYER" DHE FITORJET E PAPARA TE QEVERSIJES ME TE DHJERE NE HISTORI TE SATRAPIT TE SURRELIT DHE BUSHTRAVE TE TIJ!!! FOL NJE HERE SI BURRE ME DINJITET, O PIPERO, SE NESER DO TE TALLEN EDHE KALAMAJTE ME TY NE RRUGE KUR TE SHIKOJNE!!!!

Shto koment

Denonco