FOTO/ Kapriçot e motit! Breshëri i dendur shkakton dëme të mëdha në Korçë

FOTO/ Kapriçot e motit! Breshëri i dendur shkakton dëme të mëdha në Korçë

20:03, 28/06/2020

Reshjet e dendura të breshërit kanë shkaktuar shumë probleme në fshatin Sovjan të bashkisë Maliq.

Të prekura nga dëmi janë kryesisht gruri, molla, qershia dhe rrushi.

Banorët shprehen se bujqësia është i vetmi përfitim monetar i tyre me të cilin jetojnë e në rast të moskompesimi nga shteti, kjo nënkupton falimentim total të fermerëve.

Ndërkohë kryetari i Bashkisë së Maliqit, Gezim Topçiu shprehet se ditën e nesërme do të shkojë në terren komisioni i evidentimit të dëmeve pranë këtij institucioni.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco