FOTO/ Moti për pasdite dhe nesër, ja çfarë do të ndodhë

FOTO/ Moti për pasdite dhe nesër, ja çfarë do të ndodhë

17:42, 09/09/2019

Temperatura më të ulëta dhe reshje lokale shiu.

Ky pritet të jetë moti për mbrëmjen e sotme dhe ditën e nesërme.

Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit ka bërë parashikimin e motit për 24 orët e ardhshme.

Reshjet

Sot pasdite dhe të martën priten reshje të dobëta në shumicën e qarqeve (siç tregohet në tabelë, respektivisht për secilin qark).

Në zona të kufizuara të qarqeve, nuk përjashtohet mundësia që të ketë ndonjë reshje në formë shtrëngate me kohëzgjatje të shkurtër, më e mundshme në terrenet malore (dhe ato pranë tyre) kryesisht gjatë pasditeve.

Image

Temperaturat

Të martën temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:

në bregdet: 19 / 29 °C

në vendet e ulëta: 17 / 31 °C

në vendet malore: 12 / 28 °C.

Era

Sot pasdite dhe të martën era do të fryjë e lehtë deri mesatare.

Rreziku nga zjarret

Sot pasdite pritet rrezik ‘i moderuar’ në qarqet: Kukës, Berat, Korçë dhe Gjirokastër, ndërsa ‘i ulët’ në qarqet Dibër, Fier dhe Vlorë. Pjesa tjetër e territorit ‘s’ka rrezik’ për zjarre në pyje.

Në disa qarqe pritet rrezik ‘i moderuar’ vetëm në zona të kufizuara, konkretisht në qarqet: Dibër (Lindje), Fier (Jug) dhe Vlorë (Veri).

Të martën pritet rrezik ‘i moderuar’ edhe në qarqet: Lezhë, Dibër, Durrës, Tiranë, Fier, Elbasan dhe Vlorë, ndërsa ‘i ulët’ në qarkun Shkodër (siç tregohet në tabelë, respektivisht për secilin qark).

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco