E hënë, vazhdon rritja e temperaturave

E hënë, vazhdon rritja e temperaturave

07:21, 01/07/2019

1 korrik 2019 vendi yne do të përfshihet nga i nxehti afrikan ,  moti do të  jetë me diell dhe temperatrua të larta në të gjithë vendin. Era do të  jetë me drejtim  Veriperëndim (NW) me shpejtësi  8 m/sek në bregdet. Valëzimi  i forcës 3 me lartësi vale 0,5–1,0  metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje. Sipas RTSH, meteorologes Rezarta Xhakollari:

Temperaturat min dhe max: 

Zonat  malore   15/33°C 

Zonat e  ulëta  18/38°C

Zonat  bregdetare 23/37°C

Sipas MeteoAlb, kjo jave paraqitet kryesisht me kthjellime ne te gjithe territorin, perjashtuar mesin e javes ku vranesirat dhe shirat do te jene te pranishme, me te dukshme ne zonat malore. Temperaturat e ajrit do te jene te larta Ku termometri do te ngjitet deri ne 39?C.

Persa i perket muajit korrik, parashikohet i thate dhe i nxehte. Reshjet do te jene nen normen mujore ndersa temperaturat e ajrit do te jene mbi vlerat mesatare shumevjecare.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco