Njihuni me ngjarjet kryesore të 13 majit

Njihuni me ngjarjet kryesore të 13 majit

07:30, 13/05/2019

Sot data shënon 13 maj. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë.

Ngjarje

1568 - Forcat e Mary I of Scotland mposhten në Betejën Langside nga një konfederatë e protestantëve Skocez të udhëhequr nga James Stewart, Earl of Moray, vëllau i saj.

1619 - Politikani Holandez Johan van Oldenbarnevelt ekzekutohet në Hagë pasi ishte akuzuar për tradhti.

1648 - Përfundoi ndërtimi i Red Fort në Delhi.

1969 - Përleshje mas Kinezëve dhe Malejzianëve që rezultoi në vdekjen e 196 njerëzve. Cilësohet si një ndër ditët më të errëta të Malajzisë. 

1990 - Në Zagreb, në stadiumin Maksimir, në ndeshjen futbollistike ndërmjet „Dinamos“ dhe „Crvena zvezdës“ së Beogradit ndodhi një përleshle e përgjakshme.

Lindje

1842 – Arthur Sullivan, kompozitor dhe dirigjnt anglez

1857 - Ronald Ross, mjek anglez

1882 – Georges Braque, piktor francez

1941 – Senta Berger, aktore austriake

1953 – ?or?e Balaševi?, kantntautor jugoslav

1954 – Johnny Logan, këngëtar irlandez

1961 – Dennis Rodman, basketbollist NBA-

1971 - Tedi Papavrami, violinist shqiptar

Vdekje

1930 - Fridtjof Nansen, hulumtues norvegjez, zoolog dhe diplomat; fitues i çmimit nobel pëpaqë 1922.

1961 - Gary Cooper, aktor amerikan

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco