'Dita ndërkombëtare e librit', ngjarjet kryesore të 23 prillit

'Dita ndërkombëtare e librit', ngjarjet kryesore të 23 prillit

07:24, 23/04/2019

Sot data shënon 23 prill. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë.

Ngjarje

1910 – Theodore Roosevelt mbajti fjalimin e njohur si Njeriu në Arenë.

1932 – U dogj De Adriaan Windmill 153 vite i vjetër në Haarlem, Holandë.

1985 – Coca-Cola ndryshon formulën dhe paraqet në treg produktin e ri New Coke. Pritja ishte e pa pritur, negative, dhe brenda tre muajve u rikthye formula e vjetër.

1993 – Eritreanët votuar për pavarësi nga Etiopia. Referendumi u vrojtua Bashkimi Evropian.

1997 – U realizua masakra në Omaria, Algjeri ku mbetën të vrarë 42 fshatarë.

2003 – Në Bejxhin u mbyllën shkollat për dy javë për shkak të virusit SARS.

Lindje

1185 - Afonso II, mbret i Portugalisë (v. 1233)

1858 - Max Planck, fizikan gjerman (v. 1947)

1564 - William Shakespeare, shkrimtar anglez (v. 1616)

2001 Berat Emini futbollist i njohur Shqipetar

Vdekje

997 - Shën Vojciech S?awnikowic, peshkop i Pragës, mbrojtës i Polonisë

1605 - Boris Godunov, perandor i Rusisë (lindi më 1551)

1616 - William Shakespeare

1998 - Konstantinos Karamanlis, politikan grek (l. 1907)

2007 - Boris Yeltsin, politikan rus, presidenti i parë i Rusisë (l. 1931)

Festa dhe përvjetore

Dita ndërkombetare e librit dhe të drejtave të autorit

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco