Njihuni me ngjarjet kryesore të 18 janarit

Njihuni me ngjarjet kryesore të 18 janarit

07:40, 18/01/2019

Sot data shënon 18 janar. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë.

Ngjarje

474 - Leo II u bë perandor bizantin.

1535 - Francisco Pizarro themeloi qytetin Lima, që është kryeqyteti i Perusë.

1670 - Henry Morgan pushtoi Panamanë.

1701 - Frederick I u bë mbret i Prusisë.

1871 - Bashkimi i Gjermanisë

1778 - James Cook ishte evropiani i parë që zbuloi ishujt Hawaii, të cilët i emëroi "Ishujt Sanduiç".

1919 - Ignacy Jan Paderewski u bë kryetare e Polonisë së pavarur.

1919 - U themelua Bentley Motors Limited.

1955 - Filloi beteja në Yijiangshan.

1990 - Kryetari i Washington, D.C., Marion Barry, u arrestua nga FBI për posedim narkotikë.

1997 - Norvegjezi Boerge Ousland u bë personi i parë që kaloi Antarktikun i vetëm dhe i pa ndihmuar.

2002 - Lufta civile në Sierra Leone përfundimisht u shpall si e përfunduar.

2012 - Ambasada turke në Bagdad sulmohet me tre predha.

2012 - Wikipedia në gjuhën angleze mbyllet për 24 orë në formë proteste ndaj SOPA e PIPA.

Lindje

1689 - Montesquieu, filozof francez (v. 1755)

1882 - A. A. Milne, shkrimtar anglez (vdiq më 1956)

1904 - Cary Grant, aktor amerikan (v. 1986)

1905 - Joseph Bonanno, mafioz italo-amerikan (v. 2002)

1935 - Pjetër Arbnori, shkrimtar dhe politikan shqiptar

1967 - Iván Zamorano, futbollist kilian

1971 - Josep Guardiola, trajner i FC Barcelona

1979 - Yumiko Kobayashi, dubluese japonez

1985 - Riccardo Montolivo, futbollist italian

1989 - Andi Vigani, personazh luminar

Vdekje

1367 - Pedro I, mbret i Portugalisë (lindi më 1320)

1862 - John Tyler, kyetari i 10-të i SHBA-së (lindi më 1790)

1977 - Xhemal Bijediq, politikan boshnjak.

Festa dhe përvjetore

Athanasi i Aleksandrisë kremtohet nga Kishat e krishtera

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco