Mos kurseni, harxhoni ose investoni: Arsyet pse ‘ruajtja’ e parave Ă«shtĂ« e pavlefshme

Mos kurseni, harxhoni ose investoni: Arsyet pse ‘ruajtja’ e parave Ă«shtĂ« e pavlefshme

13:57, 01/01/2019

Shpesh herĂ« keni dĂ«gjuar thĂ«nien, “Paraja cash Ă«shtĂ« mbreti”, por po sikur tĂ« mos jetĂ«?

Autori më i shitur New York Times dhe sipërmarrësi Grant Cardone i cili ka në zotërim 4 kompani dhe që gjithçka e ka nisur nga zero jep mendimin e tij bazuar nga përvoja personale.

Sipas tij, nĂ« fakt, paratĂ« cash janĂ« mbeturina – inflacioni i ha ato. $ 1,000 nĂ« vitin 1960 kishte fuqinĂ« blerĂ«se prej mĂ« shumĂ« se $ 8,000 sot.

Kjo Ă«shtĂ« arsyeja pse kursimi i parave Ă«shtĂ« i padobishĂ«m. “Personalisht, unĂ« nuk kursej para. UnĂ« vetĂ«m e ruaj atĂ« pĂ«r njĂ« periudhĂ« tĂ« shkurtĂ«r kohe derisa mund ta investoj atĂ«.

Ruajtja e parave tĂ« gatshme Ă«shtĂ« e pavlefshme, sepse paraja, si çdo letĂ«r, Ă«shtĂ« e mirĂ« vetĂ«m kur pĂ«rdoret. NĂ«se i lĂ« paratĂ« shumĂ« kohĂ«, ato zhduken.” – thotĂ« Cardone.

Shefi famëkeq i kartelit, Pablo Escobar ishte një nga lordët më të pasur të drogës në histori, duke sjellë 420 milionë dollarë në javë në të ardhura.

Ai shpenzonte 2.500 dollarë në muaj vetëm për llastiqe gome për të mbajtur grumbullimin e faturave së bashku, dhe gati 10 për qind të parave të tij ishin të humbura sepse minjtë do ti hanin ato ose do të dëmtoheshin nga lagështira.

Ruajtja e parave në një bankë nuk është më mirë se kjo. Duhen 833 vjet për të dyfishuar paratë tuaja me normat e sotme të bankës.

Ju nuk mund të merrni as 1 për qind në një llogari kursimi. Inflacioni ha shumë më tepër se kaq! Konkretisht, duke i kursyer paratë, jeni duke i humbur ato.Kjo është arsyeja pse duhet të ruani përkohësisht paratë tuaja dhe pastaj të investoni.

“Paraja, si çdo letĂ«r, Ă«shtĂ« e mirĂ« vetĂ«m kur pĂ«rdoret”. Pata e artĂ« Ă«shtĂ« e mirĂ« vetĂ«m pĂ«r aq kohĂ« sa bĂ«n vezĂ«. ParatĂ« duhet tĂ« shumohen, pĂ«rndryshe, mund ti shpenzoni sa mĂ« shpejt qĂ« tĂ« jetĂ« e mundur.

E njëjta gjë vlen edhe për paratë. Paraja Cash nuk është mbret, përkundrazi, fluksi i parasë është mbret.

Ja se çfarë të bëni me paratë tuaja:

-Investoni në veten tuaj për të rritur të ardhurat tuaja

-Investoni në biznesin tuaj për të rritur të ardhurat tuaja

-Investoni në aktive reale që prodhojnë rrjedhën e parasë

-Sigurohuni qĂ« tĂ« merrni paratĂ« tuaja dhe tĂ« blini me to gjĂ«ra qĂ« do t’ju bĂ«jnĂ« tĂ« keni mĂ« shumĂ« para!

Investoni kursimet tuaja. Paraja e gatshme është e vdekur. Qarkullimi i parave është mbreti.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco