'Flight 19 humbet në trekëndëshin e Bermudës', ngjarjet kryesore të 5 dhjetorit

'Flight 19 humbet në trekëndëshin e Bermudës', ngjarjet kryesore të 5 dhjetorit

07:04, 05/12/2018

Sot data shënon 5 dhjetor. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë.

5 dhjetori është dita e 339-të e kalendarit gregorian (dita e 340-t në vitin e brishtë) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 26 ditë.

Ngjarje

663 - U formua Këshilli i Katërt i Toledos.

1492 - Christopher Columbus u bë evropiani i parë që ka shkelur në ishullin Hispaniola.

1815 - Themelohet Maceió në Brazil.

1893 - Paraqitja e parë e veturës elektrike.

1932 - Fizikani zviceran i lindur në Gjermani, Albert Einstein fiton vizën e udhëtimit për në Amerikë.

1944 - LDB: Aleatët okupojnë qytetin Ravenna.

1945 - Flight 19 humbet në Trekëndëshin e Bermudit.

1955 - E.D. Nixon dhe Rosa Parks udhëheqin bojkotin e njohur si Montgomery Bus Boycott.

1957 - Sukarno largon tëgjithë holandezët nga Indonezia.

1989 - TGV Atlantique vendos rekordin e ri botërorë në shpejtësi me 482.4 km/h.

2003 - Bombarduesit vetvrasës vrasisn sëpaku 46 njeëz në një sulm në Rusi.

2008 - Federata Mikroneziane, njeh Republikën e Kosovës.

Lindje

1782 - Martin Van Buren, ish-president i ShBA-ve.

1975 - Rei Hiroe, animator mangash

1901 - Werner Heisenberg, fizikant gjerman

1901 - Walter Elias (Walt) Disney, krijus i filmave të animuar († 1966)

Vdekje

749 - Shna Gjoni i Damaskut, senjtër sirian

1791 - Wolfgang Amadeus Mozart, kompozitor gjerman-austrian.

1925 - W?adys?aw Reymont, shkrimtar polak, nobelist

1975 - Hito Çako, ushtarak shqiptar

2013 - Nelson Mandela, politikan i Republikës Jugo-Afrikane

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco