Harta e gjuhëve më të lehta deri tek më të vështirat për t'u mësuar, ja ku renditet shqipja

Harta e gjuhëve më të lehta deri tek më të vështirat për t'u mësuar, ja ku renditet shqipja

12:18, 07/12/2017

Gjuha shqipe është një ndër gjuhët më të vështira për t’u mësuar nga të huajt. Ajo renditet në nivelin e katër për nga vështirësia nga pesë nivele në total.

Nëse jeni të interesuar të mësoni një gjuhë të huaj por keni nevojë për një gjuhë të lehtë dhe një kohë efikase për të zgjedhur, ky kërkim ju vjen në ndihmë.

Instituti i Shërbimit të Jashtëm ua ka lehtësuar punën, duke bërë  klasifikimin e gjuhëve kryesore në mbarë botën në 5 kategori vështirësish sipas dallimeve të tyre nga gjuha angleze.

Në kategorinë e katër ku futet dhe vendi ynë, janë edhe gjuhët e shteteve rajonit, si greqishtja, serbishtja, gjuha kroate, boshnjake etj.

 Kategoria I: 23-24 javë (575-600 orë)Image

Danisht

Spanjisht

Suedeze

Portugeze

Italiane

Spanjolle

Norvegjeze

Afrikane

Frëngjisht

Kategoria II: 30 javë (750 orë)

Gjermanisht

Kategoria III: 36 javë (900 orë)

Indonezisht

Malajzeze

Sëahilli

Kategoria IV: 44 javë (1100)

Shqip

Armene

Azerbaijani

Boshnjake

Greqisht

Serbisht

Sllovakisht

Rusisht

Hungarisht

Kroate

Kategoria V: 88 javë (2200 orë)

Arabisht

Kantonese

Mandarin

Japonisht

Koreane.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

toni 08/12/2017 23:42

nuk eshte nje harte per gjithe evropen por vetem per anglezet. ata tregojne veshtiresite e tyre me gjuhet e tjera. po te nisnin te gjitha shtetet te publikonin hartat e tyre do u krijonte nje rrjete merimange qe ec e mere vesh, prandaj kjo harte per ne nuk vlen.

Shto koment