'Dosjen e Berishës e përgatiti ish-gruaja e Edi Ramës'/ Gazetari: Goditja që të rrijë Rama në pushtet

'Dosjen e Berishës e përgatiti ish-gruaja e Edi Ramës'/ Gazetari: Goditja që të rrijë Rama në pushtet

20:00, 23/10/2021
A+ Aa A-

“Dosjen në SHBA kundër Berishës e ka dërguar Delina Fico”.

Kështu është shprehur gazetari Robert Papa, teksa ka kometuar vendimin e Departamentit Amerikan të Shtetit, i cili shpalli non grata ish kryeministrin Sali Berisha dhe familjen e tij.

Në një intervistë për MCN, Papa deklaroi se lobingjet janë shumë të fuqishme në SHBA, duke shtuar se segmente të caktuara kanë ndikuar për t'i lehtësuar qëndrimin në pushtet Ramës.

“Lobingjet janë të fuqishme në SHBA. Berisha ka thënë se shpallja e tij non grata është një problem personal dhe nuk ka pse merret PD me këtë. Drejtpërdrejt Bliken është pyetur nëse ka Soros gisht në këtë, dhe ai tha unë skam personalisht, por nuk flas dot për të tjerët. Soros deri tani ka përdorur 16 mld dollarë duke ndërhyrë në fushata elektorale në Amerikë por ai ka pasur ndikim edhe te zgjedhjet e sekretarëve nëpër shtete të ndryshme që kanë në dorë garat.

Segmente të caktuara kanë ndikuar për ti lehtësuar qëndrimin në pushtet Ramës. Sipas autorit të librit është Delina Fico. Amerikanët nuk i duan shtetasit që shajnë vendasit e tyre, por janë struktura që u fuqizuan në 1996-97 dhe ka qenë një luftë e vazhdueshme ndaj konservatorëve këtu dhe atyre në Shqipëri”, tha Papa.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Siravi24/10/2021 19:31

https://sesqazeti.az/news/analytics/898834.html

Stela Pata24/10/2021 16:29

Edvin Llapa dhe Delina Fico kanë një sëmundje të përbashkët. COPROPHILIA quhet ose "love for fece" ; në shqip dashuria per mutin. Të dy dhjesin ne ambjent ( jo wc) dhe pastaj " dekorojnë" trupin e tyre me copa feçesh ose Edvini e tejkalon kur feçe eshte e ujshme perdor furce te lyhet. Kjo sindromë e përbashkët e ka forcuar lidhjen midis tyre. Ndonjehere ata dekorojne edhe robokopin Çuçi me miks feçesh. Mos keqkuptohemi. Nuk I hanë feçet e tyre. Vetëm dekorojnë trupin fytyrën flokët. R. Magjistari nuk pranoi kurre kete dhe prandaj ju thye nofulla dhe u dëbua nga Edvin Llapa.

Mondi24/10/2021 13:03

Nje pyetje kam per ata qe i njohin nga afer Delina Fico per Edvinin ishte GRUAJA NR 2 APO GRUAJA NR 3 ? Jo se kam ndonje kureshtje te madhe por thjesht dua ti rendis sipas rradhes apo vleres.

Arber23/10/2021 22:39

Cfare eshte lobingu? Dikush i interesuar qofte organizate apo kompani apo individ qe te infuencoje ne vendimet e qeverise Amerikane, i paguan para dikujt per ta bere kete. Ky dikush eshte si puna e nje sekseri i cili merr persiper ta beje ne saje te lidhjeve. E njejta skeme perdoret ne nje rast korrupsioni. Ti duhet ti japesh parate dikujt me lidhje qe ai ti jape parate si ryshfet atij zyrtari ne menyre qe ai te vendose ne favorin tend. Ndryshimi eshte se lobingu eshte i ligjeruar, pra eshte korrupsion legal i mbrojtur nga ligjet. Por ne thelb eshte e njeta gje, ne te dyja rastet ka vetem nje emer, korrupsion.

venaliu23/10/2021 20:45

Thojn se kurvat jon zemer mira po qeka nryshe puna me karakurvat

Skrapari23/10/2021 20:33

Fytyra e Delina Fico (Rama, Cucja) identike me surratin e Sorres. Nga pamja e jashtme duken qe jane katran edhe nga shpirti. Ne ferr do te perfundojne funderrina te tille.

Shto koment

Denonco