Basha: Beteja jonë do të përfundojë me rrëzimin e regjimit Rama-Doshi

Basha: Beteja jonë do të përfundojë me rrëzimin e regjimit Rama-Doshi

11:06, 04/05/2021
A+ Aa A-

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, deklaroi sot se PD do të vazhdojë të mbledhë provat e masakrës zgjedhore dhe iu kërkoi mediave që t’ia drejtojnë pyetjet, tri autorëve të masakrës zgjedhore: Ramës – Doshit dhe Rakipit.

“25 Prilli është një masakër elektorale viktima e të cilës nuk është Partia Demokratike dhe deputetët tanë, - tha Basha nga selia e PD -  se rezultati ynë flet qartë, besimi, shpresa që zgjuam dhe bashkuam pavarësisht prej rolit të pa precedentë të krimit të organizuar parave të pista të krimit dhe siç tha edhe raporti paraprak i OSBE-ODHIR-it, shkrirjes së vijave ndarëse midis partisë dhe shtetit nuk ja doli dot të zvogëlonte apo të ulte përmasat e një bashkimi të jashtëzakonshëm të shqiptarëve.

Ndaj dhe detyrimi ynë i parë është para të gjithë shqiptarëve, jo thjesht dhe vetëm para kandidatëve për deputetë apo para militantëve, mbështetësve të Partisë Demokratike që kanë bërë një betejë historike duke pasur gjithçka kundër dhe ja kanë dalë në këtë betejë bashkë me të gjithë shqiptarët të rikthejnë shpresën dhe besimin se ky vend mund dhe do të ndryshojë.

Thënë kjo një gjë është e sigurt ndërsa ne vazhdojmë mbledhjen dhe faktimin e manipulimit të masakrës zgjedhore të 25 prillit. Të gjithë kamerat dhe mikrofonët e meidas së lirë do të drejtojnë pyetjet legjitime tek autori i kësaj masakre, te dyshja apo më mirë të themi treshja Rama-Doshi-Rakipi.

Si i morën votat tre deputetët e Tom Doshit të listës së zezë të Departamentit të Shtetit?

Si i mori votat Vangjush Dako i listës së zezë të Departamentit të Shtetit bashkë me tre përfaqësuesit e krimit në Durrës Jurgis Çyrben e kokainës dhe Plarent Dervishin, me Rrahman Rrajën e kokainës dhe familjes së tij dhe klanit të tij kriminal dhe Ilir Ndraxhi i Avdylajve.

Si i morën votat djali i Aqif Rakipit dhe dhëndri i Aqif Rakipit, një nga familjet e njohura kriminale të Peqinit?

Si i mori votat Aurora Mara e Gent Marës, person në kërkim ndërkombëtar për trafik droge?

A mund të pranojë Shqipëria që nga njëra anë sot mban me krenari trashëgiminë e anëtarësimit në NATO gjatë kohës që qeveriste Partia Demokratike në këtë ushtrim të pa precedentë ushtarak, mban, pra, me krenari këtë peshë, këtë përgjegjësi që nga ana tjetër shkatërron themelet e demokracisë, viktimat e masakrës elektorale janë qytetarët shqiptarë.

Detyra jonë është të qëndrojmë fort dhe të luftojmë fort për rikthimin e  demokracisë në vend i cili është një nga kushtet kryesore që bëri të mundur anëtarësimin e Shqipërisë në NATO dhe është një kusht i patejkalueshëm për të avancuar drejt asaj që kemi premtuar dhe do të bëjmë realitet me gjithë shqiptarët anëtarësimin e Shqipërisë në Bashkimin Europian.

Kjo betejë do të bëhet në të gjitha frontet mënyrat dhe mundësitë që ekzistojnë dhe përfundimi i saj do të jetë i qartë, rrëzimi i regjimit Rama-Doshi-Rakipi dhe kthimi i Shqipërisë, shqiptarëve. Faleminderit!" - përfundoi kryetari i PD-së.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shqiptari04/05/2021 12:42

Bravo te qofte z. BASHA! Keto jo vetem qe nuk ish zgjedhje te lira, demokratike dhe te ndershme sipas standarteve demokratike evropiane, siç ishin ato te fundit ne Kosove, por ishin nje krim i rende elektoral dhe zgjedhor. Nje krim me i rende se sa ai i dosjeve 184 dhe 339, per te cilat as nuk u denua askush. Opozita nuk ka asnje arsye qe t'i njohe keto votime fashiste dhe naziste si ato te Duçes dhe Hitlerit. Njohja nga nderkombetaret e ketyre lloj zgjedhjeve jo vetem qe do te ishte tyrpi i tyre i zi, por do te ishin nje precedent shume i rrezikshem per lirine dhe demokracine e vendeve antare në NATO. Ky krim zgjedhor, ky atentat ndaj demokracise dhe zgjedhjeve te lira, jo vetem nuk duhet te njihet nga askush, por duhet denuar dhe duhet ndeshkuar rende nga te gjithe.

Qim bq04/05/2021 12:12

Artikullin e ke gabim, thite rama doshi rakipi o qim ordineri

Shto koment

Denonco