Censura/ Rama-Veliaj mbyllin Brryli Brodway, por themeluesit nuk dorëzohen

Censura/ Rama-Veliaj mbyllin Brryli Brodway, por themeluesit nuk dorëzohen

13:28, 02/03/2021
A+ Aa A-

Faqja mjaft e ndjekur dhe e njohur në Facebook Brryli Brodway është mbyllur përfundimisht disa ditë më parë.

Themeluesit dhe drejtuesit e faqes satirike, nuk janë ndaluar nga censura dhe kanë rihapur faqen me të njëjtin emër, por me më pak anëtarë.

Në një shënim të publikuar në faqen Brryli, themeluesit akuzojnë drejt për drejt Edi Ramën dhe Erion Veliajn si urdhëruesit e sulmit ndaj tyre që çoi në mbyllje.

Reagimi i faqes Brryli Brodway:

Prej nje jave ose me shume Brryli Brodway gjendet nen sulm te paprecedent nga nje kompani e dyshimte e cila ka marre detyren per te asgjesuar c?do ze kritik ne rrjete sociale ne emer te gjasme ‘te drejtes se autorit’. Kompania ‘Acromax’.

Do doja te falenderoj ABC Newss e cila na dha te drejten me shkrim per te perdorur pamjet e tyre dhe u duk sikur u qetësuan ujerat disa kohe. Por javen e fundit Acromax nuk do t’ja dije as per marreveshjen me ABC News dhe po na sulmon pa meshire.

Drejtuesi i Acromax eshte shprehur ne komunikime informale se nuk ka c?fare ben, ose duhet qe ata te shikojne permbatjen e postimeve, (pa u postuar akoma) pastaj te japin leje ne duhet apo jo postuar, duke lene te nenkuptuar se aksioni eshte me urdher nga lart, nga Erion Veliaj, ndoshta dhe vet Edi Rama.

Eshte e kote te shpjegojme se sa te pafuqishem jemi perballe nje koorporate si Facebook nese ankohemi prej provinces tone, Rilindja po perdor trukun ‘Acromax’ per te asgjesuar c?do ze kritik ne rrjet. Duke pare edhe standardin e dyfishte qe perdor kompania, me faqet ne rrjetet sociale, ku disa postojnë çfare deshirojne, video, foto, apo edhe pjese filmash nga televizionet qe kjo kompani mbron, dhe nuk ka asnje mase per ta, te ben te kuptosh qarte qe kjo e ashtuquajtur kompani e zeze, eshte e paguar per te na çensuruar.

Erion Veliaj dhe Edi Rama ne ndryshim nga c?do pushtetar para tyre, e kane kaluar censuren ne tjeter nivel, ata per here te pare kane gjet trukun per te bllokuar dhe reagimet ne rrjetet sociale. Imagjinoni c?a ndodh me televizionet dhe portalet ne vend. Por siç gjithmone themi, mund te mbyllni nje faqe, por jo zerin.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

emri02/03/2021 21:20

Diktature....turp

Namyti Llumi Komunist02/03/2021 19:32

Na mbyten komunistet

qim sqetlla 02/03/2021 17:15

ky vend ka pjerdh me koh e vakt ,...........kot sa bejme hije

t02/03/2021 16:06

Edhe pak bryli,duroni edhe pak,por ne p.....te semes do shkojne te dy kopilat e rilindjes

t02/03/2021 16:05

Edhe pak bryli,duroni edhe pak,por ne p.....te semes do shkojne te dy kppilat e rilindjes

astrit tahipi02/03/2021 15:48

keta jan me ua q... grat te gjithve

qija kurven02/03/2021 15:41

nuk ka mundesi,ne jemi iliret e lashte dhe eshte e pamundur te na censurojne,dhe fb na do neve per kete pasi jemi me te vjetrit ne bote,kemi bere testin e adn per kete dhe ne albanet e lashte ja dhjesim te gjitheve per kete,mos flisni kot,....

Shto koment

Denonco