Kosovo Premier-elect Kurti stings Rama: Let's liberate from the crisis that has plagued our nation

Kosovo Premier-elect Kurti stings Rama: Let's liberate from the crisis that has plagued our nation

12:57, 02/03/2021
A+ Aa A-

Kosovo’s Premier-elect and leader of Vetëvendosje Albin Kurti visited Lezha today on the occasion of the 577th anniversary of the Covenant of Lezha, which took place in 1444.

"We must follow the torch that has been passed throughout history from generation to generation so that the Albanian people, wherever they are, are factorized to produce their best and most committed representatives to substitute the multiple crises that has plagued us with liberation, with unity, with all-round development and progress. Today, before the National Flag and at the Covenant of Lezha, we bow with reverence and pledge eternal commitment to our National Hero Scanderbeg and to all Albanian warriors of all the époques of our nation”.

  © SYRI.net

  Lexo edhe:

  Komentet

  Vendi yne 02/03/2021 22:58

  Na duhen patriote o Albino.

  sabit02/03/2021 22:10

  SHqyptaris i nevojiten shqyptar te menqur ,dhe mbi gjitha guxmtar o sot o kurr. Edi rama shkaut vucic i thonte Brate (vlla),kurse Albinin e shikonte te mrolur.. Edi rama nuk asht i denj ta perfaqsoj kombin shqyptar por as sali berisha duhet nji GJAK i rii,tipit ALBIN KURTIT

  Barbarosa02/03/2021 14:32

  Emocionuese! Flm Z. Kurti! Shqiptarë si ti duhet të qeverisin krejt kombin shqiptar!!!! Sa nevojë kemi t'u referohemi vlerave.....se po na mbyt llumi, injoranca, dhuna, megallomania......

  Shto koment

  Denonco