Schmitt: Lufta e Skënderbeut rajonale, luftoi vetëm në Mat dhe Dibër

Schmitt: Lufta e Skënderbeut rajonale, luftoi vetëm në Mat dhe Dibër

23:01, 23/02/2021
A+ Aa A-

Në lidhje direkte nga Viena, në “A Shoë” me gazetarin Adi Krasta, historiani dhe akademiku austriak, Oliver Jens Schmitt, foli edhe për librin e tij për Skënderbeun, ku tha se kryengritja e Skënderbeut ishte fenomen rajonal i Matit dhe Dibrës.

‘Kryengritja e Skënderbeu ishte fenomen rajonal i Matit dhe Dibrës. Jugu i Shqipërisë nuk ka marrë pjesë në të. Interpretimi im është që shtetformimi i Arbërisë u bë me mbështetjen e Papa Piu II. Për mua Skënderbeu është një figurë madhështorë. Meriton pozitën që ka në kujtesën historike shqiptare’

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Messi 24/02/2021 10:29

Shtetformimi i Arberise me mbeshtetjen e Papes dhe kryengritjet rajonale ne Diber, sikur nuk shkojne me njera tjetren, o historian leshi Shmid!

Shto koment

Denonco