Soreca takim me kryetaren e GJK: Funksioni i plotë, kusht për demokracinë

Soreca takim me kryetaren e GJK: Funksioni i plotë, kusht për demokracinë

15:09, 30/09/2020

Ambasadori i BE-së në Tiranë, Luigi Soreca ka zhvilluar sot një takim me kryetaren në detyrë të KED dhe Gjykatës Kushtetuese, Vitore Tusha.

Ka qenë vet Soreca ai që ka treguar detaje nga takimi në fjalë.

Ambasadori pohoi se me Tushën folën për punën për plotësimin e vendeve në Kushtetuese, ndërsa shtoi se BE do të mbështesë Shqipërinë për Reformën në Drejtësi.

‘Sot u takova sot me Vitore TushĂ«n, ushtruesen e detyrĂ«s sĂ« kryetares sĂ« GjykatĂ«s Kushtetuese dhe tĂ« KĂ«shillit tĂ« EmĂ«rimeve nĂ« DrejtĂ«si. Ajo mĂ« informoi pĂ«r punĂ«n e KĂ«shillit pĂ«r plotĂ«simin e vendeve tĂ« lira tĂ« punĂ«s nĂ« GjykatĂ«n Kushtetuese.

Sigurimi i funksionalitetin e plotë është një kusht kryesor për të siguruar demokracinë dhe stabilitetin në Shqipëri dhe për të nisur bisedimet në Konferencën e parë Ndërqeveritare. Ne i kemi mirëpritur botimet e fundit nga Presidenti@ilirmetazyrtar dhe Parlamenti i dy vendeve vakante dhe kemi ftuar kandidatë të kualifikuar për të aplikuar.

ËshtĂ« e domosdoshme qĂ« tĂ« finalizojĂ« vlerĂ«simin dhe renditjen e kandidatĂ«ve pĂ«r vendin vakant ekzistues , duke u mbĂ«shtetur nĂ« opinionin e Komisionit tĂ« Venecias. BE vazhdon tĂ« mbĂ«shtesĂ« ShqipĂ«rinĂ« nĂ« reformĂ«n nĂ« drejtĂ«si dhe qĂ«ndron pranĂ« saj si njĂ« vend i ardhshĂ«m i BE-së’, -tha Soreca.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco