'Do ndalojmë grumbullimet politike'/ Rama i frikësohet Koronavirusit apo Bashës?

'Do ndalojmë grumbullimet politike'/ Rama i frikësohet Koronavirusit apo Bashës?

17:23, 16/06/2020

Pasi ka pĂ«rdorur talljen dhe ironinĂ« ndaj turit tĂ« Lulzim BashĂ«s nĂ«pĂ«r ShqipĂ«ri, Rama po hedh me sa duket njĂ« hap tjetĂ«r pĂ«r t’i ndalur ato. Kryeministri ka shfrytĂ«zuar sot njĂ« monolog nĂ« ERTV, pĂ«r rritjen alarmante tĂ« shifrave tĂ« tĂ« infektuarve me COVID 19 (82 sot) pĂ«r tĂ« thĂ«nĂ« se do tĂ« ndalohen tĂ« gjitha llojet e grumbullimeve.

Madje ai ka vajtur edhe më tej duke kërcënuar me gjoba policore ata që marrin individualisht pjesë në tubime përtej numrit të lejuar.
Rama ka theksuar se pas konsultimit me ekspertë anonimë dhe sidomos pas një rrahje mendimi të gjerë dhe shterues me Ogerta Manastirliun do ti thotë ndal tubimeve politike.

“Nuk do tĂ« lejojmĂ« mĂ« asnjĂ« lloj grumbullimi qoftĂ« edhe politik. NdonĂ«se liria e lĂ«vizjes dhe e shprehjes janĂ« tĂ« garantauara, grumbullime me mĂ« shume njerĂ«z sesa lejon protokolli i sigurisĂ« do penalizohen nga policia kudo qofte e kushdo qoftĂ«â€, tha ai.

Por, duke bërë këtë kërcënim kryeministri haron dy gjëra. Se ai qe i pari që prishi rregullat e distancimit social kur vendosi që me një akt barbar, ende pa mabaruar shtetrrethimi, të shembë godinën e Teatrit Kombëtar.

E dyta se po të shohësh gjurmimin e shifrave në rritje të të infektuarve, më shumë ato e kanë origjinën nga qendra spitalore Nënë Tereza, e cila është në përgjegjësinë e ekspertëve anonimë që citon Rama, sesa nga vendet ku ka zhvilluar tubime opozita.

Fillimisht Rama e dënoi Bashën me gjoba pas du mitingjeve kundër shembjes së teatrit dhe atij në Durrës. 

Image

Pas kĂ«tyre ngjarjeve kryeministri reagoi nĂ« Twttiter: “TĂ« rrezikosh shĂ«ndetin dhe jetĂ«n e njerĂ«zve pĂ«r tĂ« luajtur njĂ« pllakĂ« gramafoni!”  NdĂ«rsa ministrja e ShĂ«ndetĂ«sisĂ«, Ogerta Manastirliu tha se kjo Ă«shtĂ« papĂ«rgjegjshmĂ«ri, qĂ« Basha e bĂ«n pĂ«r interesa personale.

https://www.syri.net/politike/343404/tubimi-masiv-i-bashes-ne-durres-acaron-ramen-po-rrezikoni-shendetin/

Por kryedemokrati, u pĂ«rgjigj se rreziku mĂ« i madh pĂ«r shĂ«ndetin dhe ekonominĂ« Ă«shtĂ« Ramavirusi. “Pas dy muajve tĂ« mbyllur pĂ«r shkak tĂ« koronavirusit tĂ« gjithĂ« shqiptarĂ«t e kanĂ« kuptuar se rreziku mĂ« i madh pĂ«r shĂ«ndetin dhe ekonominĂ« e tyre Ă«shtĂ« RAMAVIRUSI tha ai dhe vazhdoi axhendĂ«n e vet. 

Kjo me sa duket e ka detyruar Ramën që në këtë rikthim në ERTV, me pretekst Covid-in, ta  shfrytëzojë për të friksuar mbështetësit e grumbullimeve të opozitës, të cilët me sa duket nuk i ndaloi dot me ironi dhe shprehje cinike në Facebook. 

Lapsi.al

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco