Ndryshon rrjedha politike në Kosovë: ç'ndodhi mbrëmë pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese

Ndryshon rrjedha politike në Kosovë: ç'ndodhi mbrëmë pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese

07:54, 29/05/2020

Nga mbrëmja e së enjtes, ka ndryshuar rrjedha politike në Kosovë. Me shumicë votash, gjyqtarët e Gjykatës Kushtetuese e kanë cilësuar të drejtë dhe në përputhje me kushtetutën e vendit vendimin e presidentit Hashim Thaçi për t’ia dhënë mandatin për formimin e qeverisë së re Avdullah Hotit të Lidhjes Demokratike të Kosovës, njofton RTK.

Aktgjykimi i Kushtetueses e ka rrëzuar çdo pretendim të Lëvizjes Vetëvendosje (LVV), që kërkonte zgjedhje të reja pas votimit të mocionit për rrëzimin e qeverisë me 2/3 e votave të deputetëve të Kuvendit të Kosovës. Në vendimin e arsyetuar të Kushtetueses shpjegohet se dekreti i kontestuar i presidentit është në përputhshmëri me kushtetutën dhe se votimi i suksesshëm i një mocioni mosbesimi të Kuvendit ndaj qeverisë nuk çon në shpërndarjen e detyrueshme të Kuvendit, por si në këtë rast, mundëson formimin e një qeverie të re.

Kësisoj, kryeministri në detyrë, Albin Kurti, do të duhet ta lëshojë karrigen e pushtetit për t’u kthyer sërish në opozitë. Vendin e tij pritet ta marrë Avdullah Hoti, i cili paraprakisht ia ka dëshmuar presidentit se i ka votat e mjaftueshne për ta formuar qeverinë e re.

Pasi Albin Kurti i shkruante “zgjedhje” në çdo kthim letre presidentit që ia kërkonte emrin e propozimit për mandatar të ri, ky i fundit më 30 prill vendosi që ta mandatojë të nominuarin e LDK-së, Avdullah Hotin për kryeministër.

Në po të njëjtën ditë, LVV u ankua në Kushtetuese dhe arriti ta parandalojë formimin e shpejtë të Qeverisë Hoti, pasi gjykata vendosi që ta marrë masën e përkohshme për ta pezulluar dekretin e presidentit.

Ky pezullim është anuluar me publikimin e aktgjykimin mbrëmë, që mundëson formimin e qeverisë së re me LDK-në, AAK-në, Nismën, Listën Serbe dhe minoritetet tjera, dhe çon për herë të parë në opozitë së bashku LVV-në e PDK-në.

Pas publikimit të këtij aktgjykimi, erdhën reagime të ashpra nga LVV, që edhe ashtu kishin paralajmëruar se nuk do ta respektonin një vendim që s’është në favor të tyre. Për këtë, ata paraprakisht dje gjatë ditës i mblodhën rreth 5 mijë veta në sheshet e kryeqytetit për një test-protestë, organizim të cilin e quajtën “performancë”.

Nënkryetarja e kësaj partie dhe ministrja në detyrë e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka paralajmëruar eskalim të situatës, derisa nuk përjashtohet as rezistenca fizike e Lëvizjes së Kurtit për t’i lëshuar zyret e qeverisë. Këtë opsion ata nuk e kanë mohuar asnjëherë kur po pritej vendimi i Gjykatës Kushtetuese.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

t29/05/2020 10:18

Ne nje katrahure me te keqe se e jona do hyni o kosovare,po pranuat qeveri te dale nga kulisat e gjykates se sa nga populli

t29/05/2020 10:18

Ne nje katrahure me te keqe se e jona do hyni o kosovare,po pranuat qeveri te dale nga kulisat e gjykates se sa nga populli

Dritani29/05/2020 08:29

Mreti Thaci, shok i Esad Rames, ka edhe shkopin edhe karroten. Ata bejne c te duan, populli jane fshatare qe nuk i pyet njeri. Vazhdoni keshtu dhe do humbasim dhe Kosoven edhe Shqiperine. USA dhe Evropa? Boll qe interesat e tyre mos ju preken pastaj le te vije edhe Pinoçeti

Shto koment

Denonco