Rama mësohet keq: Do mbyllim fundjavat për 6 muaj

Rama mësohet keq: Do mbyllim fundjavat për 6 muaj

20:46, 24/05/2020

Kryeministri Edi Rama deklaroi se edhe për dy fundjavat e ardhshme masat për qarkullimin e mjeteve dhe hapjen e bizneseve do të jenë të njëjta, ndërsa  do të futet sipas tij në traditë që të paktën njëherë në javë, ditën e dielë, të shpallet ditë pa makinë.

Sipas tij, është menduar që nga Tetori deri në Maj do të bëhet ndalimi i qakrullimit të mjeteve të diela si një masë për të ulur smogun për hir të shëndetit të fëmijëve dhe të moshuarve.

“Kemi menduar që edhe dy javët e ardhshme të mbeten në fuqi masat që janë në fundjavë për qarjkullimin e mjeteve, ndërkohë që duke parë rezultatet, të paktën njëherë në javë, të dielave, të shpallet ditë pa makina. Për hir të shëndetit të fëmijëve dhe të moshuarve, kemi menduar që këtë plan ta nisim në Teator,dhe do të vijojë deri në Maj”, tha Rama.

Ndërkohë nuk i kurseu as elozhet për veten teksa u shpreh: “Ka shumë që më shajnë për fashot e orareve. Gjitha masat tona varen nga sjellja e njerëzve ndaj koronavirusit. Kemi hequr fashon fare në zona të gjelbërta. Dita e shtunë dhe e diel kanë më shumë rrezik ekspozimi. Ne kemi marrë masa dhe prandaj edhe rezultatet janë më të mira. Tani kanë nisur pretendimet se bota qenka hapur dhe ne kemi mbetur mbyllur. Në fazën dy kemi hapur shumë fashot e orareve. Ne kemi bërë histori suksesi që do të shkruhet në librin e historisë së këtij vendi e kësaj pandemie".

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Giga 25/05/2020 14:23

Po kur ke dele bq qe kan krenari te komandohen nga nje psikopat si puna jote nrm qe do besh prova teknike

kokepalari25/05/2020 07:33

Na çave trapin me ato sukseset e tua imbecil !!

Arber25/05/2020 01:18

Prandaj kushdo qe do vije ne pushtet pas ketij skizos duhet menjehere te lejoje me ligj qytetaret qe nuk kane probleme te lejohen te mbajne arme me leje, pistoleta dhe automatike. Nese qytetaret do kishin arme atehere Ramallahu dhe Leshi i tij Kyryepolic nuk do guxonin te shembnin teatrin dhe as te tallej me qytetarit duke loz e ka kush e ka" duke shfrytezu gripin Kinez me ligje nga Facebook pa ngrejte menderen nga krevati. Te adoptojne Amendamentin II te Kushtetutes Amerikane "The Right To Bear Arms" (E drejta me mbajte arme). Edhe nen pushtimin Turk Shqiptaret kishin te drejte te mbajne arme me ligj, vetem komunistet dhe te ashtuquajturit demokrate qe jane pjella te bushtres Parti e Punes jua hoqen kete te drejte Shqiptareve qe te bejne si te duan me ta. Po te ishin Shqiptaret te armatosur do e shikonit kete spurdhjak a do te ngrifej me si gjeli ne pleh duke shem stadiume e Teatro per te bere para me zhvatjen e pasurise se Shqiptareve.

?24/05/2020 23:32

Do ta quajme e diela e enverit jr

B.C24/05/2020 22:01

Po qysh do dal familja të dielën pér të marrë ajër të pastër...pa makinë?

Juri24/05/2020 21:41

E diela pa makina,qesharake dhe absurde!!! E diela mund te behet dite pushimi apo mbyllje biznesesh por jo tua ndalosh njerezve levizjen me makine....njerezit e kalojne fundjaven jashte tiranes si në bregdet apo ne dajt apo vizite tek te afermit.. Ç'llogjike ka ta ndalosh qarkullimin me mjet te dielave!!!

X24/05/2020 21:32

Cmenduri, kur do.punojme, a do taksa ky njeri apo per lesh shtetin

Avniu24/05/2020 21:13

Po o trap i lalit po, mjere shqiperia ne dore te kujt ka rene. Po mileti punojne gjithe javen dhe duan te levizin ne fundjave si tja bejne o trap

t24/05/2020 21:00

Ta ka qejfi o zuzar,por m...tat do hash

Shto koment

Denonco