Premier Rama meets US Ambassador Kim, talk about recent events in Albania

Premier Rama meets US Ambassador Kim, talk about recent events in Albania

14:14, 19/05/2020

Albanian Premier Edi Rama had a meeting with US Ambassador to Albania Yuri Kim today to discuss about the recent events in the country. The meeting that lasted for nearly an hour took place in the prime ministry building.

The US Embassy page on Facebook posted an announcement about the meeting and the things that were discussed, also adding Ms Kim will meet Democratic Party Chairman Lulzim Basha soon.

“U.S. Ambassador Yuri Kim met with PM Rama today to discuss recent events. The Ambassador emphasized the importance of inclusiveness and due deliberation in governance, in line with Albania’s status as a member of NATO and an aspirant for EU membership. They agreed it is essential for Albania to stay on course to reach agreement on electoral reform and other measures as promised to the people of Albania. Ambassador Kim will also meet with DP leader Basha soon”, the Embassy wrote on its Facebook page.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Noni19/05/2020 18:37

Ku i zbulojne e sjellin si ambasadore ne Shqiperi keto lloj qeniesh , qe vete fytyra e tyre tregon qe S' mund te perfaqesojne nje te derguar ambasador , perfaqsues i nje vendi , qe per ne shqiptaret eshte idhul i lirise , demokracise , kultures . Por , me sa shohim , edhe Amerika , na dergon kusurin ne shqiptareve , duke na i pershtatur ambasadoret me qeverin qe mbajne mbi kryet tona . Simbas kokes na vene festen , e shikojme por nuk e kuptojne akoma . Me nje protest te fuqishme perpara kesaj ambasade , te tregonim kesaj ambasadoreje pal te Rames , si dhe amerikaneve se kerkojm vemendje e ndihme per demokracin e lirin e humbur , per varferin e mjerimin ku na kane zhytur banditet komuniste . Ne fillimet e demokracise ne Shqiperi , ne nje takim te qytetareve me ish ambasadorin amerikan Raison , te pyetur se perse ne Amerik nuk ka komunist , ju pegjegj , se ne Amerik nuk ka budallenj . As ne nuk jeni budallenj , kerkojme Pak vemendje e mjaft ndihme nga te gjithe , per te shporrur faren e keqe komuniste me emer te ri , rilindjes .

kokepalari19/05/2020 18:30

KAPENI PER MJEKRE DHE ZIJANI FRYMEN PALACOS !! do te shikoni qe ambasadoret nuk do ndihen se zoti e di se çfare kane ndermend qe ke Borshardi , Soreca dhe deri tek kjo emigrantja e shkelqyer e KORESE SE JUGUT!! Mos prisni nga askush bile as nga LULZIM DJALI !! I zoti e nxjerr gomarin nga balte jo ambasadoret !! Ka kohe Berisha qe thote duhet nje revolucion dhe revolucioni nuk behet me celularin ne dore !!

Ismet 19/05/2020 18:18

Për mendimin tim të gjithë mediat dhe portalet duhet të abandonojnë të gjithë njoftimet apo takimet e ambasadës amerikane po si ajo po minon çështje të rëndësishme shqipëtare Kjo administratë amerikane ka qenë më antishqiptare në historinë e marrëdhënieve dypalëshe

FILANTROPI DT. 19 maj 202019/05/2020 16:54

Takim kortezie me kryeministrin..Asnjë fjalë për prishjen e Teatrit Kombëtar. Ore Daj Jaku i kontrollon presidenti TRAMP ndonjëherë këto ambasadorka kur u emëron nëpër botë, apo i lë të punojnë sipas qejfit të tyre. Unë, nëse do më jepej rasti një pyetje do ti bëja znj. Anbasadore: Nëse do prishej në SHBA një ndërtesë e tillë me vlera muzeale apo kulturore si do të veprohej??? Ashtu siç u veprua në Shqipëri ?? Znj.Ambasadore jua kemi thënë edhe njëherë tjetër: Mos ndiqni rrugën e gabuar të para ardhësve tuaj në Shqipëri. Nuk është kjo politika demokratike e SHBA për Shqipërinë...

Skrapari19/05/2020 15:36

Pas komentit te te nderuarit "Shqiptari" nuk ka nevoje per asnje koment. Me thene te drejten bythen na kane care gjithe ambadadoret por pershtypje na ben qendrimi i atyre te SHBA-se sepse prej tyre prisnim mbeshtetje per Shqiperine, gje qe kohet e fundit eshte zbehur si ne qendrimet ndaj nesh por edhe ndaj pjeses tjeter te kombit Kosoves.

Shqiptari19/05/2020 14:53

PO C'MUT REFORME ZGJEDHORE!!! FASHATI U DOGJ DHE KURVA SHKON DHE KRIHET TEK HALEJA E RAMES!!!! KUSH DO TA BEJE REFORMEN ZGJEDHORE? DAMIAN HAJDUTI DHE KRIMINELI I ZGJEDHJEVE?? A KENI TRU APO PO TALLNI TRAPIN ME SHQIPTARET??? MERRNI ORE NJE SISTEM ZGJEDHOR, KOD ZGJEDHOR APO ELEKTORAL QE KANE TE GATSHME NJE NGA VENDET E BE DHE ZBATOJENI DREJTPERDREJT!!! PSE PO E SHTYNI KOT??? KAQ BUDALLENJ JU DUKEMI NE SHQIPTARET JU??? TE GJITHA LIGJET BE I KA GATI!! CDO GJE ESHTE E BERE DHE E TESTUAR!!! C'MUT REFORME ZGJEDHORE DO TE BEJE MENDER KESHILLI POLITIK???!!!!

Keli 19/05/2020 14:50

Edhe pa mask

Keli19/05/2020 14:49

Vazhdon teatri me shqiptaret

Shqiptari19/05/2020 14:48

ME SIGURI QE KA MARRE KESTIN E RADHES DHE KA CAKTUAR DATEN PER KESTIN TJETER!!! NJESOJ SI PARAARDHESI I SAJ TEN HSIAO PIN LI LU. MOS U BESONI KETYRE "ZBARDHJEVE" KONSPIRATIVE!!! AMBASADORJA E RRUGES SE ELBASANIT (JO E SHBA), PER TRANSPARENCE, PAS TAKIMIT ME SATRAPIN E SURRELIT BASHAR AL EDVIN RAMA, DUHEJ TE JEPTE KONFERENCE SHTYPI PERPARA PUBLIKUT SHQIPTAR DHE GAZETAREVE!! CFARE JANE KETO TAKIME MAFIOZE???!!! TAKIMIN DUHET TA ZBARDHE VETE AMBASADORJA OSE ZEDHENESIT E AMBASADES DHE JO ATO TE ZEZQA QE "ZBARDHEN" ME URDHER TE BASHAR AL EDVIN RAMES!!

N19/05/2020 14:42

I tha te lumte qe shembe teatrin,shqipfolesi Edvin ne delir.......ne fund i demtuari shqiptari i ndershem e patriot,ata qe urrejn Kulturen tone kane perkrahje nbderkombetare,deri kur keshtu

Drejtesi19/05/2020 14:23

Keto lajme ju lutemi shume as mos i jepni se nuk kemi ndonje interes.... Ambasadoret nje vrime ne uje bejne... iku ajo kohe kur syte i lishim nga ata sepse besonim se do benin dicka te mire ne kete vend. Por koha ka treguar te ku derten. Prandaj lajmet per ta vendosini ne ndonje cep te padukshem se nuk na interesojne me.

Shto koment

Denonco