VIDEO/ 'Arrestimi i Hashim Thaçit në Tiranë dhe lidhja me vrasjen e gazetarit Ali Uka'

VIDEO/ 'Arrestimi i Hashim Thaçit në Tiranë dhe lidhja me vrasjen e gazetarit Ali Uka'

22:52, 23/05/2019

Pas akuzave të presidentit hashim Thaçi ditë më parë, ish kryeministri Sali Berisha i është përgjigjur në emisionin “Opinion” duke i kujtuar presidentit të Kosovës se çfarë ka bërë qeveria e tij pro çështjes së Kosovës.

Sipas Berishës, Thaçi është arrestuar për vrasjen e gazetarit Ali Uka, shok dhome me të.

Qëndrimi i Sali Berishës dhe Partisë Demokratike ndaj Sllobodan Millosheviçit është ky:
1-Më 22 Dhjetor Partia Demokratike ka shpallur programin “Ylli ynë polar”.
2-Njohja e Republikës së Kosovës më 1991.
3-Është bërë përjekje për promovimin e lidershipit të Kosovës në atë kohë.
4-Në samitin e Helsinkit është futur paragraf i veçantë, në të cilën Kosova trajtohet si njësi më vete.
5-Në atë periudhë janë stërvitur në Shqipëri disa njësi të UÇK, por që të gjitha nën patronazhin e qeverisë së Kosovës, Ibrahim Rugovës. Midis tyre Adem Jashari.
6-Janë dërguar armatime falas pa asnjë çmim Bosnjes dhe Kroacisë në kundërshtim me embargon.

Nëse është arrestuar Hashim Thaçi është arrestuar për krim ordiner. Hashim Thaçi flinte me një gazetar në dhomë, quhej Ali Uka, u gjet i bërë thertore në dhomë. Ai është thirrur për Ali Ukën. Nuk them fare se është i implikuar apo jo në vrasjen e tij.

7-I vetmi vend në botë që ishte kundër embargos ishte Shqipëria. Pse? Sepse rëndonte mbi Kosovën. Të tjerët ku e merrnin naftën? Naftën sipas raporteve të OKB, 96% nga Danubi. Rafineria më e madhe e Beogradit merrte me tuba nga Rumania. Ne nuk kishim mjete lundruese në liqen. Ne sollën skafet e policisë. Shkodranët e mbushnin plot serbatorin dhe kalonin me makinë dhe e shisnin në anën tjetër gjysmën e saj.
8-Shqipëria ka qenë një vend i hapur dhe Arkani mund të ketë ardhur. Ai me pasaportë jo serbe mund të ketë hyrë, nuk them dot. Por si Arkan do të arrestohej 1 mijë herë.

Në vitin 1994 Shqipëria kaloi rezolutën në OKB me 137 vota në të cilën popullit të Kosovës i njihet e drejta për vetëvendosje. Kam bërë çmos që Prishtina të ngrihet në protesta kundër Millosheviçit. Mendoja se shqiptarët duhet të protestonin. Duhej reagim. Kaq ka qenë”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco