FOTO/ Meta në Kroaci takon Arbanasit e Zarës dhe vlerëson maksimalisht marrëdhëniet mes dy vendeve

FOTO/ Meta në Kroaci takon Arbanasit e Zarës dhe vlerëson maksimalisht marrëdhëniet mes dy vendeve

16:30, 21/11/2018

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, gjatë vizitës së tij në Kroaci, ka vlerësuar marrëdhënit mes dy vendeve.

Në takimin me presidenten kroate, Kolinda Kitoravic, Meta theksoi se marrëdhëniet mes dy vendeve janë një model për rajonin e Ballkanit.

‘Marrëdhëniet e shkëlqyera shqiptaro-kroate janë model në rajonin tonë, ato mbështeten në lidhjet e forta historike mes dy kombeve e ndajnë vizionin e përbashkët euroatlantik.

Në themel të tyre qëndrojnë denjësisht kontributi, vetëmohimi dhe sakrificat e shqiptarëve në luftën heroike për pavarësi të Kroacisë.????????????????????’, shkruan Meta në Facebook.

Ndërkohë që më herët Meta i shoqëruar nga presidentja kroate, ka zhvilluar dhe një takim me Arbanasit e Zarës.

‘I mbushur me emocione mes Arbanasve të Zarës, kësaj pjese të rëndësishme të trungut të lashtë të popullit tonë në brigjet e Dalmacisë, këtij “ oazi të shqiptarëve në Kroaci”, shkruan kreu i shtetit në një tjetër postim në Facebook.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco